Y kuşağında cinsellik algısı incelemesi: İzmir örneği
Examination of sexuality perception on the Y generation: The case of İzmir
  1. Tez No: 508209
  2. Yazar: MELEK BAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cinsellik içinde bulunulan döneme, coğrafyaya, dine, kültüre ve egemen söyleme göre şekil alabilen bir olgudur. Bu çalışma, Y kuşağının cinsellik algılarını, cinsellik algılarının altında yatan mekanizmaları, cinselliği ele alışlarını, anlamlandırmalarını ve uygulama pratiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, y kuşak temsilcilerinden 1984-1996 yılları arasında doğan 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış soru formu üzerinden derinlemesine mülakat teknikliği ile İzmir ilinde gerçekleştirilmiştir. Cinsellik de toplumsal cinsiyet rolleri gibi yapay bir olgudur, toplumsal olarak inşa edilir ve sosyalizasyon sürecinde öğrenilir. Sosyalizasyon sürecinde karşılaşılan tüm yapı, fail ve aktörler cinsellik algısı üzerinde etkilidir. Aile, modeller sunarken; okullar, açık mesajlar verir. Akran grubu değerlendirmesi, toplumsal sapkınlıklara karşı bariyerleri korur. Flört, ilk cinsel birliktelik, hatta cinsel şiddet bölünmeleri teyit etmekle birlikte cinsel stereotipleri belirler. Medya temsilleri, arzu edilen kimlik imajlarını oluşturur. Dini ve ahlaki ve politik ilişkiler, yetişkin yaşam biçimlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu bağlamda katılımcılara, cinsel bilgiler, deneyimler, namus ve bekâret kavramları, evlilik öncesi cinsel birlikteliği ele alışları, kadın ve erkek rolleri, doğum kontrol pratiklerine yönelik sorulara ilaveten genç kuşağa yönelik bu alandaki söylemler hakkında sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler nitel çalışma deseni üzerinden betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The turn in sexuality is a phenomenon that can take shape according to geography, religion, culture and sovereignty. This study aims to investigate the sexuality perceptions of Y, the mechanisms underlying sexual perceptions, the treatment of sexuality, and the practices of practice. This study was carried out in İzmir with in-depth interview technique through semi-structured question form with 25 participants born between 1984-1996 of y generation representatives. Sexuality, like gender roles, is an artificial phenomenon, constructed socially and learned in the socialization process. All structures, offenders and actors encountered in the socialization process are influential on the perception of sexuality. While offering family, models; schools give open messages. Peer group evaluation protects barriers against social heresies. Flirting, first sexual intercourse, even sexual violence affirms divisions and identifies sexual stereotypes. Media representations form the desired identity images. Religious and moral and political relations help to regulate adult life styles. In this context, the participants were asked about sexual information, experiences, concepts of honor and virginity, premarital sexual relations, male and female roles, questions about contraceptive practices, and questions about the rhetoric about the younger generation. The obtained data were evaluated and interpreted by descriptive analysis method through qualitative study design.