Photochemical reactions of metal carbonyls
- Tez No: 50823
- Danışmanlar: PROF.DR. FADİME SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ill ABSTRACT Şimdiye kadar bilinmeyen {M(CO)4[R2P(S)P(Ş)R2]}[M= Mo, W; R= Me, Et, n-Pr, n-Bu] türünde bir seri kompleks, M(CO)e ile R2P(S)P(S)R2 ligandı arasındaki fotokimyasal reaksiyondan ve ayrıca [C7H8Mo(CO)4] kompleksinde koordine olan C7H8 norbornadien ligandı ile R2P(S)P(S)R2 ligandı arasındaki termal yerdeğiştirme reaksiyonundan elde edilmiştir. Yeni [Mn(CO)4(S2PMe2)] bileşiği, Mn2(CO)10 ve Me2P(S)P(S)Me2 ligandı ile benzen içindeki fotokimyasal reaksiyonundan sentezlenmiştir. Sentezlenen bu yeni kompleksler, elementel anliz, FT-IR, 3IP{1H}FT- NMR, FAB-Mass spektroskopik ve X-Işını kırınımı yöntemleri ile yapılan aydınlatılmaya çalışılmıştır. Spektoskopik çalışmalar sonucunda ligandın cis-şelaî halinde metal atomuna koordine olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The hitherto unknown series of complexes {M(CO)4[R2P(S)P(S)R2]}[M= Mo, W; R= Me, Et, n-Pr, n-Bu] have been prepared either by the photochemical reaction of M(CO)6 with R2P(S)P(S)R2, or by thermal displacement of the coordinated norbornadiene in [C7H8Mo(CO)4] with R2P(S)P(S)R2, to give the complexes [M(CO)4(R2P(S)P(S)R2)]. The new compound [Mn(CO)4(S2PMe2)] has been prepared by the photochemical reaction of Mn2(CO)io and Me2P(S)P(S)Me2 in benzene solution. The complexes have been characterized by elemental analysis, FT-IR and {*H} "''P- NMR spectroscopy, FAB-Mass spectrometry and X-Ray diffraction study; the spectroscopic studies suggest a cis-chelate bidentate coordination of the ligand