The effects of game based learning on young learner's vocabulary growth and retention levels: An experimental investigation
Oyuna dayalı öğrenmenin çocukların kelime bilgilerinin gelişimine ve kalıcılığına etkileri: Deneysel bir araştırma
  1. Tez No: 508247
  2. Yazar: HANDE GÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİTDİN ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim 2. sınıf İngilizce derslerinde kullanılan Oyuna Dayalı Öğrenme tekniğinin kelime bilgisi gelişimine ve kalıcılığına etkisini araştırmaktır. Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu deneme modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Gruplar oluşturulurken, sınıflar kura ile deney ve kontrol gruplarına tayin edilmiştir, bu yüzden bu çalışma yarı deneysel desende yapılan bir çalışmadır. Deney grubundaki öğrencilere hedef kelimeler Oyuna Dayalı Öğrenme tekniğiyle öğretilirken, kontrol grubundaki öğrencilere aynı kelimeler Oyuna Dayalı Öğrenme tekniği kullanılmadan öğretilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin seviyelerine ve müfredata uygun olarak hazırlanmış 30 soruluk İngilizce Kelime Bilgisi Testi ve Kalıcılık Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin gruplar arası analizinde bağımsız örneklem T-testi ve SPSS kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde İngilizce kelime bilgisi gelişiminde ve kalıcılığında deney grubundaki öğrencilerin önemli ölçüde daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: 1. Uygulanan Oyuna Dayalı Öğrenme Tekniği, deney grubu öğrencilerinin İngilizce kelime bilgisi gelişimine olumlu yönde etki etmiştir. 2. Uygulanan Oyuna Dayalı Öğrenme Tekniği, deney grubu öğrencilerinin öğrenmiş oldukları İngilizce kelimelerin kalıcılığını önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Game Based Learning technique on 2nd grade primary school students' vocabulary growth and retention. A quasi-experimental study design, specifically randomized pre-test, post-test, retention test, control and experimental groups were adopted. While forming the groups, classes were appointed to the experimental and control groups at random. In the experimental group students were taught the target words through Game Based Learning Technique while in the control group, students were taught the same target words without this technique. As data collection instruments, an English Vocabulary Test and Retention Test, comprised of 30 items, were prepared in accordance with the contents of the curriculum and the level of the students. The quantitative data obtained from the investigation were analyzed through independent-samples t-test and SPSS. The results indicated a significant difference in English vocabulary growth and retention levels in favor of the experimental group which was taught by Game Based Learning technique. The findings of our research can be summarized as follows: 1. Game Based Learning technique had a significant positive effect on the English vocabulary growth of the students in the experimental group. 2. Game Based Learning technique remarkably increased the retention of the previously learned vocabulary of the students in the experimental group.