Yoğun bakımda yatan ve nazogastrik tüp ile beslenen geriatrik hastalara uygulanan abdominal masajın bazı parametrelere etkisi
The effect of abdominal massage on some parameters in geriatric patients fed by nasogastric tube in intensive care unit
  1. Tez No: 508307
  2. Yazar: ONUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
YOĞUN BAKIMDA YATAN ve NAZOGASTRİK TÜP İLE BESLENEN GERİATRİK HASTALARA UYGULANAN ABDOMİNAL MASAJIN BAZI PARAMETRELERE ETKİSİ Onur ÇETİNKAYA Yüksek Lisans Tezi, Hemşirelik Anabilim Dalı İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez danışmanı Doç. Dr. Özlem OVAYOLU Mayıs 2018, 57 sayfa Çalışma yoğun bakımda yatan ve nazogastrik tüp ile beslenen geriatrik hastalara uygulanan abdominal masajın bazı parametrelere etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce gerekli tüm izinler alındı. Çalışma kriterlerine uygun olan hastalar müdahale (30) ve kontrol (30) grubuna ayrıldı ve nütrisyon ekibinin belirlediği miktar ile beslenmeye başlandı. Besin toleransı; Gastrik Rezidüel Volüm (GRV) ölçümü sonucunda aspire edilen mide içeriğinin, hastaya bir önceki öğünde verilen besin miktarının yarısından az olması ve diyetisyenin belirlediği hedef kaloriye ulaşması şeklinde belirlendi. Her beslenme öğünü öncesinde her iki gruptaki hastaların; GRV, karın çevresi ölçümü ve karın muayenesi yapıldı ve hastalar distansiyon, kusma, defekasyon varlığı açısından değerlendirildi. Müdahale grubundaki hastalara beslenme öğününden önce günde iki defa (saat 11:00 ve 19:00) 15–20 dakika süre ile abdominal masaj uygulandı. Hastalar, besin toleransı geliştikten sonraki üç günü de kapsayacak şekilde toplamda altı gün boyunca izlendi. Araştırmanın verileri soru formu ve GRV izlem formu ile toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; Shaphiro Wilk, Student t, Mann whitney U, Willcoxen, Ki-kare, Mc Nemar, Kappa testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ABDOMINAL MASSAGE ON SOME PARAMETERS IN GERIATRIC PATIENTS FED BY NASOGASTRIC TUBE IN INTENSIVE CARE UNIT Onur ÇETİNKAYA Postgraduate Thesis, Department of Nursing Master of Internal Medicine Nursing Thesis Advisor Assoc. Dr. Özlem OVAYOLU May 2018, 57 page This study was conducted to evaluate the effect of abdominal massage on some parameters in geriatric patients hospitalized in intensive care unit and fed by nasogastric tube. All necessary permissions were obtained before starting the study. The patients, who met the inclusion criteria of the study, were divided into the intervention group (n=30) and control group (n=30). They began feeding with the amount determined by the nutrition team. Food tolerance was determined as follows: the stomach content aspirated as a result of the measurement of gastric residual volume (GRV) being less than half of the amount of food given to the patient in the previous meal and reaching the target calorie values determined by the dietitian. Before each meal, the GRV, abdominal circumference measurement and the abdominal examination were performed in the patients in both groups and the patients were evaluated for distention, vomiting, and defecation. Abdominal massage was applied to the patients in the intervention group for 15-20 minutes, 2 times daily (between 11:00 a.m. and 7:00 p.m.) before each meal. The patients were monitored for a total of 6 days, including the next three days after food tolerance developed. The data of the study were collected by using a questionnaire and the GRV follow-up form. The Shapiro-Wilk test, Student's t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, Chi-square test, McNemar's test, and Kappa test were used in the statistical evaluation of the data.