The relationship between clients' ethnicity and psychotherapists' presumed emotional and behavioral reactions
Danışanların etnik kökeni ve terapistlerin duygusal ve davranışsal tepkileri arasındaki ilişki
- Tez No: 508313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın temel amacı danışanların etnik kökenlerinin ve cinsiyetlerinin, farazi durumlarda, terapistlerin duygusal ve davranışsal tepkilerine olan etkiyi ölçmektir. Tez verileri çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. 102 katılımcı anketi tamamlamıştır. Anket içeriği sırasıyla Bilgilendirilmiş Onam Formu, Klinik Durum Hikayeleri, Demografik Bilgi Formu ve Çalışmanın Amacı'ndan oluşmaktadır. Klinik Durum Hikayeleri'nde, terapi odasında gerçekleşebilecek durumlar, danışanların adlarıyla birlikte yer almaktadır. Bu isimler farklı etnisiteden kadın, erkek isimleridir. Olumsuz duygular oluşturabilecek durumlarda, terapistlerin, azınlıklara ve genel olarak kadın danışanlarına, Türkler ve genel olarak erkeklere oranla daha yüksek seviyelerde olumsuz duygu hissetmeleri beklenmiştir. Ayrıca, olumlu duygular oluşturabilecek durumlarda, terapistlerin, Türklere ve genel olarak erkek danışanlara, azınlıklara ve genel olarak kadın danışanlara oranla daha yüksek seviyelerde olumlu duygular hissetmeleri beklenmiştir. Araştırmanın sonuçları, danışanların etnik kökeninin, cinsiyetinin ve etnik köken ve cinsiyetin etkileşiminin terapistlerin duygusal ve davranşsal tepkilerine etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, olumlu duygular oluşturabilecek durumlarda, terapistlerin mutlu olma seviyelerinin Türklerle, özellikle Türk erkeklerle daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of clients' ethnicity and gender on therapists' emotional and behavioral reactions in hypothetical therapy situations. The data for the research was gathered through an online survey. A total of 102 participants completed the survey. The survey package consisted of the Informed Consent Form, Clinical Situation Vignettes Form, The Demographic Information Form, and The Purpose of the Study, respectively. In Clinical Situation Vignettes Form, there were affectively charged situations that could happen in a therapy room. These descriptions of the situations included the name of the patient, which was selected and ascribed by the researcher to represent male and female clients from different ethnicities. It has been hypothesized that in situations, which are expected to provoke negative emotions, there will be higher levels of negative emotions for minorities, and for females in general compared to Turkish clients. Another hypothesis was that in situations, which are expected to provoke positive emotions, there will be higher levels of positive emotions for Turkish and males in general, compared to minorities, and female clients in general. The results showed that clients' ethnicity, gender, and the interaction of ethnicity and gender had an effect on therapists' emotional and behavioral reactions. In situations that expected to provoke positive emotions, therapists' positive emotions like Happiness were higher for Turkish, especially males.