Henri Bergson felsefesinde dinamizm
Dynamism in the Henri Bergson's philosophy
  1. Tez No: 508336
  2. Yazar: AYLİN AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma ile Henri Bergson'un (1859-1941) düşüncelerinde yer alan dinamizm anlayışının anlaşılır hâle getirilmesi ve bu dinamik anlayışın pratik yaşama faydalı bir şekilde uyarlanması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, Bergson'un madde-hayat, bilim-metafizik, zaman-süre, zekâ-sezgi düalitelerinden hareket edilmiştir. Filozofun tüm düşünceleri irdelenmiş ve dinamik yaşamın önemine dikkat çekilmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda bilimin, bilimsel dilin ve geleneksel felsefenin yaşamdaki canlılığı, sürekli oluşu ve yaratıcılığı ihmal etmesi yeni bir bilme aracına ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Bu sebeple Bergson, dinamizmin zekâ ile kavranamayacağını belirterek sezgiyi ön plana çıkarmış ve felsefeye özgün bir sezgi anlayışı kazandırmıştır. O'nun sezgi anlayışı, din ve ahlak anlayışlarında da belirleyici bir rol üstlenmiştir. Bu çalışmada, bilimin ve zekânın maddi hayat üzerinde başarılar edinebileceği fakat dinamik yaşam söz konusu olduğunda tek başına zekânın yeterli olmadığı, sezginin de esas alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to understand the dynamism of Henri Bergson (1859-1941) and to adapt this dynamic understanding to practical life in a useful way. In line with this goal, it has been moved from Bergson's duality matter-life, science-metaphysics, time-duration, intelligence-intuition. All ideas of philosopher is examined and the importance of dynamic life is emphasized. In the 18th and 19th centuries, science, scientific language and traditional philosophy have shown a need for a new means of knowing that ignores the vitality, continuity and creativity in life. For this reason, Bergson stated that dynamism could not be comprehended with intelligence, and he brought the intuition into the forefront and gave a sense of intuition original to philosophy. He has also played a decisive role in his sense of intuition, his understanding of religion and morality. In this work, science and intelligence can achieve material life, but when dynamic life is the subject, it is reached tat intelligence alone is not sufficient and that the intuition must be taken as a basis.