Henri Bergson'un felsefesinde sezgi
Henri Bergson's philosophy in intution
  1. Tez No: 92806
  2. Yazar: YURDAGÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
77 ÖZET Henri Bergson, akıl ve duyuların yanısıra özellikle sezgiyi de bir bilgi vasıtası olarak görür. Ona göre akıl ve duyular hakikatin bilgisini elde etmede yetersizdir. Ancak sezgi bir metot olarak kullanılırsa hakikatin bilgisi tam olarak elde edilebilecektir. Bergson, sezgiyi bir metot haline getirir. O, felsefesinin temeline sezgiyi koyar. Bergson'a göre önemli olan sezginin keşfedilmesi değildir. Önemli olan saf süreden ibaret olan hayat ve bilinç sahasına sezginin uygulanmasıdır. Çünkü hayat, esas olarak bir oluş veya sürekli bir yaratılış halindedir. Sezgi bunu kavrayarak gerçeğin aslını bize verecektir. Saf süre, sürekli bir akış, bir atılım, bir oluş halinde olduğu için ancak sezgi ile bilinebilir. Fakat sezgi ile onu doğrudan ve içerden tanıyabiliriz. Hayat, daima kendini yenileyerek tekâmül eden ve her aşamasında kendisini aşarak yükselen bir hamlenin eseri olduğu için, böyle bir hayatın anlaşılabilmesi, kavranabilmesi ise, ancak sezgiyle mümkündür. Felsefî anlayışında önemli bir yere sahip olan sezgi, Bergson'a göre, üç aşamada gerçekleşir. Sezgi öncelikle kavramlardan yararlanır,, bu kavramlardan bilinçte hayaller meydana gelir. Bilinçte ortaya çıkan hayaller bilinci yaratıcılığa götürür, fakat bunun ortaya çıkabilmesi için çabaya ihtiyaç vardır. İşte böylece sezgi meydana gelmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
78 ABSTRAKCT Henri Bergson, along with wisdom and senses, considers especially the intuition as a means of knowledge. To him, wisdom and senses are not sufficient in getting knowledge of fact. However, if intuition is used as a method, the knowledge of reality will be fully attained. Bergson put intuition in form of a method. He places intuition into the foundation of his philosophy. According to Bergson, the thing which is important is not the discovery of intuition. The thing important is to implement the intuition into life and conciseness filed which is purely a time span. Because, life is basically a creation or a continuation state of creation. Intuition by grasping this, will give the original of the reality to us. Only the time period, with a continuos viewing, with a move forwat is in a transition condition and therefore it can be known by using the intuition. However, with intuition we can recognize it directly and from inside. The life by renewing itself at all times progresses and in ats every phase by exceeding itself is the result of a movement that is getting higher and therefore, understanding, grasping such a life is possible only with such an intuition. Intuition having an important piace in philosophic conception according to Bergson is realized in three phases. Intuition benefits from concepts with priority and creates imaginations in conscious from these concepts. The imaginations created in consciousness, brings the conscious to be creative but for this to come out there is need for effort. This how intuition come out. tc