Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan deneysel epilepsi modelinde çok düşük frekanslı elektromanyetik alanın nöbet sonrası oluşan kognitif fonksiyon bozukluğu ve analjezi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of extremely low frequency electromagnetic field on cognitive impairment and analgesia in experimental epilepsy model with pentylenetetrazole in rats
- Tez No: 658273
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada amacımız, pentilentetrazol (PTZ) ile deneysel epilepsi modeli oluşturulan sıçanlarda çok düşük frekanslı elektromanyetik alanın (EMA) epileptik nöbetlerin sebep olduğu kognitif fonksiyon bozuklukları ve analjezi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada Wistar Albino 24 erkek sıçanlar kullanılarak dört grup oluşturuldu. EMA gruplarına 7 gün boyunca 50 Hz frekansta 5 mT şiddetinde EMA uygulandı. Pentilentetrazol gruplarına akut tek doz (45 mg/kg) PTZ enjeksiyonu yapılarak nöbet kaydedildi. Tüm gruplara kognitif fonksiyon testleri (pasif sakınma ve açık alan testi) ve termal analjezi testleri (hot plate ve tail flick) yapıldı. Hipokampüs ve korteks dokuları total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan seviye (TAS) analizleri için ELISA yöntemi kullanılarak biyokimyasal açıdan değerlendirildi. Bulgular, öğrenme ve kısa süreli bellek düzeyinde anlamlı bir farklılık kayıt edildi (p< 0,001).
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to investigate the effects of very low frequency electromagnetic field (EMA) on cognitive dysfunctions and analgesia caused by epileptic seizures in rats with experimental epilepsy model with pentylenetetrazole (PTZ). Four groups were formed using Wistar Albino 24 male rats. EMA at 50 Hz frequency and 5 mT intensity was applied to the EMA groups for 7 days. Seizures were recorded with an acute single dose (45 mg / kg) PTZ injection to the pentylenetetrazole groups. Cognitive function tests (passive avoidance and open field test) and thermal analgesia tests (hot plate and tail strike) were performed in all groups. Hippocampal and cortex tissues were biochemically evaluated using ELISA method for total oxidant level (TOS) and total antioxidant level (TAS) analysis.