Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan deneysel epilepsi modelinde somon kalsitoninin epileptik nöbetler, epileptogenez ve nöbet sonrası oluşan hipokampal nöron hasarı üzerine etkileri
The effects of salmon calcitonin on epileptic seizures, epilepogenesis and post-seizure hippocampal neuronal damage in pentylenetetrazol induced epilepsy model in rats
- Tez No: 608748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Güncel nörobilim çalışmalarıyla, somon kalsitoninin kalsiyum düzenleyici mekanizmalar aracılığıyla sinir sistemi üzerine etkileri ortaya konmuştur. Bu araştırmada amacımız, pentilentetrazol (PTZ) ile deneysel epilepsi modeli oluşturulan sıçanlarda somon kalsitoninin epileptik nöbetler, epileptogenez ve nöbet sonrası oluşan hipokampal hasar üzerine üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 88 adet 230-250 g ağırlığında erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Deney prosedürü iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada sıçanlara pentilentetrazol (PTZ, 35 mg/kg, i.p.) ile kronik epilepsi indüklemesi yapıldıktan sonra elektrokortigram (ECoG) kaydı için kafataslarına elektrotlar yerleştirilerek farklı dozlarda (25, 50 ve 100 µg/kg) somon kalsitoninin epileptik nöbetler üzerine etkisi elektrofizyolojik açıdan değerlendirildi. İkinci aşamada sıçanlara her bir pentilentetrazol öncesi etkin doz olarak bulunan 50 µg/kg somon kalsitonin uygulanarak epileptogenez üzerine etkisi değerlendirildi. Her iki aşamada da somon kalsitonin 100 mg/kg etosüksimid ile kombine edildi. Epileptogenez sonrası hayvanların beyin ve serumlarında eksitasyon-inhibisyon (glutamat ve GABA), oksidatif stress (Tiyobarbitürik asit reaktif substans, TBARS, süreroksit dismutaz, SOD ve katalaz ) ve inflamatuvar (TNF-α, IL-1 β ve IL-6) belirteçler ELISA yöntemi ile ölçüldü. Beyin dokuları hematoksi&eozilen ve toluidine blue ile boyanarak hipokampal nöronal hasar histopatolojik açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
According to recent neuroscience studies, the effects of salmon calcitonin on the nervous system through calcium regulating mechanisms have been demonstrated. The aim of this study was to investigate the effect of salmon calcitonin on epileptic seizure, epileptogenesis and post-seizure hippocampal neuronal damage in pentilentetrazole (PTZ) induced epilepsy model in rats. In this study, 88 male Wistar Albino rats weighing 230-250 g were used. The test procedure was carried out in two stages. In the first stage, after the epileptic induction of rats with pentilenetetrazole (PTZ, 35 mg / kg, i.p.), electrodes were placed for electrocortigram (ECoG) recording and the effect of salmon calcitonin at different doses (25, 50 and 100 µg/kg) on epileptic seizures was evaluated electrophysiologically. In the second stage, 50 µg/kg salmon calcitonin was administered to rats before each pentylenetetrazole and its effect on epileptogenesis was evaluated. In both stages, salmon calcitonin combined with 100 mg/kg etosuximide for pathway evaluation. Excitation-inhibition (glutamate and GABA), oxidative stress (Thiobarbituric acid reactive substance, TBARS, superoxide dismutase, SOD and catalase ) and inflammatory (TNF-α, IL-1 β and IL-6) markers were measured in the second group in the brain and serum by using ELISA method. Brain tissues were stained with hematoxylin&eosin and toluidine blue and hippocampal neuronal damage was evaluated histopathologically.