Güneş evinden büyük ölçekte sıcak suyun temini
- Tez No: 50842
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET ALTUNTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sıcak suyun bir güneş evinden temini konusu incelendi. Kayseri'nin güneş enerjisinden yararlanmak için uygun kuşakta bulunması nedeni ile aktif tipte Erciyes güneş evi inşa edildi. Bu evin öncelikli amacı bölgeye güneş enerjisi ile hacim ısıtmanın tanıtılması ve yaygınlaştınlmasıdır. Ancak ısıtmaya- ihtiyaç duyulmayan aylarda da atıl kalan enerjinin sıcak su temininde kullanılması bu çalışmanın temelini oluşturur. Güneş evi, güneş enerjisinin mevcut olduğu gün ve saatlerde direk olarak güneş enerjisi ile ısıtılmakta, bina ısıl yükünün üzerindeki güneş enerjisi ise su dolu bir ısı depolama tankında depolanmaktadır. Bu tezde, güneş enerjisi ve güneş evleri hakkında genel bilgiler verilmiş, Erciyes güneş evinin inşaatı ve teknik özelliklerinden bahsedilmiştir. Hava kollektörü, ısı eşanjörü ve su depolama tankı incelenmiştir. Genel olarak sistem, kollektörîerde ısıtılan havanın bir fan yardımıyla çok geçişli çapraz bir ısı eşanjöründen geçirilmesi ve bakır borunun içinden geçen suyun bu eşanjörde ısıtılması işlemlerinden oluşmaktadır. Isınan su bir depolama tankında biriktirilmekte ve işlem bu döngüde devam etmektedir. Sistemde kullanılan data toplama sistemi istenilen zaman adımlarıyla bilgisayar ortamına sıcaklık ve ışınım değerlerini kaydetmektedir. Kaydedilen bu veriler bilgisayar programına girilmekte ve istenilen moda ait enerji dengelerini çıkarılmaktadır. Bunun dışında bilgisayar ortamına otomatik olarak kaydedilemeyen veriler (su debisi, hava debisi ve rüzgar hızı ve sıcaklığı) sonradan veri dosyalarına elle yüklenerek deneyler gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada 10.9.1996 tarihinde yapılan suya ısı depolama deneyine ait sonuçlar sunulmuş ve günlük sistem performanslarının tespitine çalışılmıştır. Isı eşanjöründe ısıtılan su, 5 m3 lük çelik tankta depolanmakta ve gerektiğinde kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlarda eşanjör verirninin tatmin edici düzeyde olduğu görülmüş ancak kollektör veriminin ve genel sistem veriminin düşük olduğu anlaşılmıştır. Kollektör veriminin düşük olması; kollektör yüzeyine gelen güneş ışınımının yeterince tutulamaması ve deney yapılan günde duvar kollektörünün güneş ışınımım yeterli açıyla alamamasından dolayı enerji kaybına sebep olmasıyla açıklanabilir. Genel sistem veriminin düşük olmasına ise kollektörde, kanallarda, eşanjörde ve depolama tankında meydana gelen ısı kayıpları sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT in this study, the subject of water heating in a storage tank by means of solar energy is handled. For this purpose, Erciyes solar house has been built in active way in Kayseri which is in a suitable area for solar energy. The primary purpose of Erciyes solar house is to demonstrate and make common the usage of volume heating of solar energy in the region near Kayseri. From this house, the hot water can also be obtained by energy storage system, even if it is not necessary to heat the house in hot days. The main objective of the solar energy system is to heat the house. The rest of energy of this process is used to heat the cold water in a storage tank continuously. In this study general information about solar energy and solar houses is given, and the construction of the Erciyes solar house and its technical specifications are documented. The air collector, heat exchanger and water storage tank are explained. The system in general is based on the air which has been heated in the collectors, being circulated by means of a fen through a heat exchanger and the water passing through copper pipes being heated in this exchanger. The hot water obtained is being stored in a water storage tank and the process is being repeated in this way. The data collection operation used in the system records in programmed steps the heat and radiation values in a data processor. The recorded data is being entered in the program and, upon request, gives the various mode energy values. Values, which can't be recorded in a data processor automatically (water flow rate, air flow rate, wind velocity and heat) are being entered in the data files manually for obtaining the results of the experiments. In this study the results of heat storage in the water tank experiments dated 10.09.1996 are presented, and it has been tried to define the daily system performances. The water heated in the heat exchanger is being stored in a 5 cubic meter steel tank and used upon need. The results show that the exchanger efficiency is sufficient, however the collector and the general system efficiencies are low. The reason for the collector efficiency being low could be explained as follows: the solar radiation on the collector surface couldn't be hold sufficiently and the wall collector on the day of the experiment couldn't receive the solar radiation in a sufficient angle which caused an energy loss. The efficiency of the general system being low could be caused due to the heat loss occurring in the collector, the pipes, the exchanger and in the storage tank.