Multipl sklerozlu hastalarda sempatik cilt yanıtı ve yorgunluk (fatique) skorları
Sympathetic skin response and fatique scores in multiple sklerozis patients
  1. Tez No: 508439
  2. Yazar: ŞEYDA YETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Multipl Skleroz' da otonomik fonksiyon bozukluğu hastaların günlük yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmamızda MS'li hastalarda Sempatik Deri Yanıtları (SDY) ile otonomik fonksiyon bozukluğunu ve bu sonuçların hastanın yaşam kalitesi ve yorgunluk ile ilişkisini ve sıklığını tespit etmeyi amaçladık.Çalışmamıza Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji kliniğinde Mc Donald's Tanı Kriterlerine göre kesin MS tanısı alarak takip edilmekte olan ve atak döneminde olmayan toplam 30 hasta (8 erkek, 22 kadın) ve kontrol grubu olarak 35 (8 erkek, 27 kadın) sağlıklı birey alındı. Otonomik fonksiyonları değerlendirmek için Sempatik Deri Yanıtı (SDY), yorgunluk semptomlarının değerlendirilmesi için Yorgunluk Değerlendirme Skalası (YDS) kullanıldı. Otonomik disfonksiyon ve yorgunluk semptomlarının yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmek için KF-36 yaşam kalitesi değerlendirme testi uygulandı.MS'li hasta grubunda ve kontrol grubunda sol el SDY latans (p=0.22), amplitüdü (p=0.6) ve alan (p=0.14) ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Autonomic functional disorder in multiple sclerosis (MS) is known to have a nagative effect on patients? daily lives. In this study, our goal is to detect autonomic functional disorder using sympathetic skin response (SSR) in patients with MS. We also aim to determine the frequency of the disorder, and analyze the relation between the SSR results and quality of life as well as the feeling of tiredness. Our study is based on 30 patients (8 males, 22 females) with MS, according to the McDonald?s detection criterion, and 35 healthy patients (8 males, 27 females) as the control group, in the Department of Neurology at the School of Medicine, Kirikkale University Hospital. We have used SSR to evaluate autonomic functions, and fatigue descriptive scale (FDS) to evaluate fatigue symptoms. The SF-36 quality of life evaluation test was applied to analyze the effect of the autonomic dysfunction and fatigue symptoms. We did not find any statistically significant difference between the mean values of the left hand SSR latency (p-value=0.57), amplitude (p-value=0.15), and area (p-value=0.15) of the patients with MS and control groups. The FDS value was statistically significant (p-value=0.02) for the group of patients with MS. No previous study, that investigates the relation between the autonomic dysfunction of a patient and the prophylactic treatment, has been found in the literature. We have compared the SSR and FDS test results of the patients with MS who received propylactic treatment and those who did not. We did not find any statistically significant difference between the mean values of SSR amplitude (p-value=0.45) SSR area (p-value=0.17), SSR latans (p=0.31), FDS value (0.91).We have observed positive correlation between FDS and EDSS scores (p-value=0.02) for the patients with MS based on Pearson correlation analyses method. We also observed a statistically significant negative correlation betwen the SSR latency, EDSS functional subscales and pyramidal (p-value=0.01), cerebellar (p-value=0.02) and spasticity (p-value