Mannoz bağlayan lektin düzeylerininin hepatit B virüs infeksiyonundaki rolü
The role of mannose binding levels in hepatitis B infection
- Tez No: 508440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN AYAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hepatit B virüs (HBV) infeksiyonu dünyada halen önemini korumakta olan bir infeksiyon hastalığıdır. İyileşme, inaktif HBsAg taşıyıcılığı, kronik hepatit, siroz, hepatoselüler karsinom ve hepatik yetmezlik gibi ciddi komplikasyonlar hastalığın seyrinde oluşabilecek sonuçlar olup, bu farklılıkta immün sistem ve konağa ait genetik faktörler önemli bir rol oynamaktadır.Mannoz bağlayan lektin (MBL), doğal immün sistemin önemli bir elemanı olduğu kabul edilen ve bazı hastalıkların patogenezinde rolü olduğu düşünülen, bununla beraber, akut faz reaktanı olarak inflamatuvar yanıtta fonksiyona sahip olduğu bilinen moleküldür. Bu çalışmada MBL düzeylerininin HBV infeksiyonunun seyrindeki rolünün araştırılması amaçlandı.Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Gastroenteroloji Anabilim Dalına başvuran; kronik HBV infeksiyonu tanısı almış 23 , inaktif HBsAg taşıyıcısı 54 olmak üzere 77 hasta ve kontrol grubu olarak da 70 sağlıklı, toplam 147 kişi alındı. Serum MBL düzey tayini ELİSA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemi kullanılarak bakıldı.MBL düzeyleri; kronik HBV infeksiyonu, inaktif HBsAg taşıyıcısı ve sağlıklı kontrol grubunda sırasıyla; 4504 ± 3185 ng/mL, 3301 ± 2631 ng/mL ve 3329 ± 2484 ng/mL olarak saptandı. Kronik HBV infeksiyonlu hastalarda diğer iki gruba göre MBL düzeyleri yüksek olmakla beraber, istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.148). Serum MBL düzeyleri 122 kişide >500 ng/ml, 25 kişide ise
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) infection is still a serious problem among the world. Recovery, inactive HBsAg carrier, chronic disease and cirrhosis, hepatocellular carcinoma, hepatic failure are dramatic complications which can be seen during the duration of the disease, while the immune system and the genetic factors of the host play important role.Mannose binding lectin (MBL) which is accepted as an important component of the host immune system and thought to play role in the pathogenesis of some diseases, in addition is known as acute phase reactant. In this study, we aimed to determine the role of MBL levels in HBV infection.Totally 147 person (23 patients with diagnosed as chronic HBV infection, 54 inactive HBsAg carrier 77 patient as research group and 70 healthy person as control) who applied to the policlinics of Kırıkkale University Medical Faculty Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Department of Gastroenterology are included to the study. Serum MBL levels are determined by using ELİSA (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay).MBL levels of chronic HBV infection, inactive HBsAg carrier and control groups are found as follows; 4504±3185 ng/ml, 3301±2631 ng/ml and 3329±2484 ng/ml. MBL levels of chronic HBV infection patients are higher than the other two groups but found insignificant statistically (p=0.48). Serum MBL levels determined >500 ng/ml in 122 ptients,