Quercetin ve pentoksifilinin akut böbrek yetmezliğine etkileri
Effects of quercetin and pentoxifylline in acute renal failure
  1. Tez No: 508444
  2. Yazar: MEHMET FATİH ANDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FARUK METİN ÇOMU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akut böbrek yetmezliği (ABY) patogenezinde, diğer nedenlerin yanısıra, iskemi, vasküler konjesyon, tübüler obstrüksiyon ve reaktif oksijen metabolitleri de rol oynayabilirler. Bu çalışmanın amacı; gliserol ile oluşturulmuş deneysel akut böbrek yetmezliğinde pentoksifilin ve quercetinin etkilerini ortaya koymaktır. Pentoksifilin, hemoreolojik özellikleri nedeniyle rabdomiyolizis sonucu oluşan ABY'de, tedavide kullanılabilecek potansiyel bir ilaçtır. Flavonoid ailesinin bir üyesi olan quercetin, diyettteki en önemli antioksidanlardan biridir. Kiloları 150- 300 gr arası değişen elli ?westar? sıçanı çalışmaya alındı. Sıçanlar beş gruba randomize edildiler. Grup 1, kontrol grubu (K) idi, grup 2'de, kas içerisine 10mg/ml gliserol enjekte edilerek akut tübüler nekroz (ATN) oluşturuldu, grup 3'de gliserol ile ATN oluşturulmuş sıçanlara 20 mg/ml quercetin (quer) intraperitoneal (ip) olarak verildi, grup 4'de gliserol yanında 45 mg/ml ip pentoksifilin (pentoks) uygulandı ve grup 5'de gliserol yanında hem quercetin hem pentoksifilin (pentoks+quer) verildi. Grupların eritrosit deformasyon indexleri Laser assisted Optical Rotational Cell Analyser (LORCA) kullanılarak yapıldı. Mikrovasküler perfüzyon monitörü kullanılarak renal kan akımı ölçümleri yapıldı. Renal antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (CAT), metabolik kafeste tutularak 24. ve 48. saatlerde idrarları toplanan sıçanlara anestezi verildikten sonra alınan örneklerden çalışıldı. Lipit peroksidasyon belirteci olarak malondialdehit (MDA) seviyeleri çalışıldı. Hem idrar hem de kandan biyokimyasal parametreler bakılarak glomerüler filtrasyon hızı (GFR) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of acute renal failure (AFR) may involve, among other causes, ischemia, vascular congestion, tubular obstruction, and reactive oxygen metabolites. The aim of this study is to evaluate the effects of pentoxifylline and quercetin on the prevention of experimental acute renal failure induced by glycerol. Pentoxifylline is a potential therapeutic agent for AFR caused by rhabdomyolysis because it has hemorheological properties. Quercetin, a member of the flavonoids family, is one of the most prominent dietary antioxidants. Fifty westar rats weighing 150-300 g were included in the study. The rats were randomly divided into five groups: group 1 were controls (K), group 2, was injected 10 mg/mL glycerol intramuscular (i.m) and were produced acute tubuler necrosis (ATN), group 3 were given glycerol plus quercetin 20 mg/mL intraperitoneal (i.p) (quer), group 4 were given glycerol plus pentoxifylline 45 mg/mL i.p (pentoks), and group 5, glycerol plus both quercetin and pentoxifylline (pentoks+quer). Erythrocyte deformation indexes of the groups were measured using the Laser-assisted Optical Rotational Cell Analyser (LORCA). We also measured renal blood flow by microvascular perfusion monitor. The activities of renal antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), and catalase (CAT) were determined from the examples which they were taken from the rats that were anesthetized after collecting their urine for 24 and 48 hours in metabolic cages. We also measured malondialdehyde (MDA) levels as lipid peroxidation marker. Biochemical values were measured from both urine and serum examples to calculate the glomerular filtration rate (GFR).