Quercetin ve hipertermi uygulamalarının kolistin dirençli Acinetobacter baumannii ve Staphylococcus epidermidis üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of quercetin and hyperthermia applications on colistin-resistant Acinetobacter baumannii and Staphylococcus epidermidis
- Tez No: 982716
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT AKPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Quercetin ile hipertermi uygulamasının tek başlarına ve kombinasyonunun kolistin dirençli A. baumannii ve S. epidermidis bakterilerinin üreme ve biyofilm inhibisyonu ile morfolojik yapıları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Deneyler 37 ℃, 42 ℃ ve 45 ℃'de yapıldı. Quercetin, 512-1 μg/ml aralığında test edildi. Çalışmaya biyofilm üretimi Kongo red agar yöntemi ile belirlenen sekiz kolistin dirençli A. baumannii ve sekiz S. epidermidis izolatı dahil edildi. Üreme inhibisyon düzeyi sıvı mikrodilüsyon, biyofilm inhibisyon düzeyi kristal viyole yöntemi ile test edildi. İki saatlik hipertermi etkisi in vitro tedavi modeli deneyiyle gözlemlendi. İnhibisyon düzeyleri spektrofotometrik ölçümle belirlendi. Morfolojik etkiler TEM analizi ile değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel analizinde p≤0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hipertermi kombinasyonu ile quercetin MİK değerlerinin azaldığı görüldü. Üreme inhibisyon düzeyleri arasında her iki bakteride, hipertermi etkisinde 512, 256 ve 128 μg/ml quercetin konsantrasyonlarında anlamlı farklar görüldü. Tek başına hipertermi her iki bakteri için üremeyi önemli ölçüde yavaşlattı. Biyofilm inhibisyon düzeyleri arasında anlamlı fark görülmedi. Tek başına hipertermi S. epidermidis için biyofilm inhibisyonuna anlamlı düzeyde etki gösterdi. Bakteriler birbiriyle kıyaslandığında biyofilm inhibisyonu açısından anlamlı bir fark görülmedi. Üreme açısından S. epidermidis, kolistin dirençli A. baumannii'ye kıyasla hipertermiye daha duyarlıydı. In vitro tedavi modeli deneyinde yalnızca kolistin dirençli A. baumannii'nin 64 μg/ml quercetin konsantrasyonundaki biyofilm inhibisyonunda anlamlı fark gözlemlendi. TEM sonuçlarında; quercetin ve hipertermi kombinasyonun hücre morfolojisini etkilediği görüldü. 45 ℃+quercetinde muhtemelen üremenin inhibisyonu nedeniyle S. epidermidis hücresine rastlanmadı. Sonuç: Quercetin ve hipertermi kombinasyonu, üreme ve morfolojik değişimler üzerinde önemli etkiye sahipti. Çalışmanın sonucunda hiperterminin, quercetin ile kullanıldığında adjuvan etki gösteridiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to investigate the effects of quercetin and hyperthermia application, alone and in combination, on the growth and biofilm inhibition and morphological structures of colistin-resistant A. baumannii and S. epidermidis. Material and Method: Experiments were performed at 37°C, 42°C, and 45°C. Quercetin was tested in the range of 512-1 μg/ml. Eight colistin-resistant A. baumannii and eight S. epidermidis isolates, whose biofilm production was determined by the Congo red agar method, were included in the study. Growth inhibition level was tested by broth microdilution, and biofilm inhibition level was tested by crystal violet method. The effect of two hour hyperthermia was observed in an in vitro treatment model experiment. Inhibition levels were determined by spectrophotometric measurement. Morphological effects were evaluated by TEM analysis. In the statistical analysis of the results, p≤0.05 was considered significant. Results: The combination of hyperthermia and quercetin MIC values decreased. Significant differences were observed between the growth inhibition levels of both bacteria at 512, 256, and 128 μg/ml quercetin concentrations. Hyperthermia alone significantly slowed growth for both bacteria. No significant difference was observed between the biofilm inhibition levels. Hyperthermia alone had a significant effect on biofilm inhibition for S. epidermidis. When the bacteria were compared with each other, no significant difference was observed in terms of biofilm inhibition. S. epidermidis was more sensitive to hyperthermia than colistin-resistant A. baumannii in terms of growth. In the in vitro treatment model experiment, a significant difference was observed only in biofilm inhibition of colistin-resistant A. baumannii at a concentration of 64 μg/ml quercetin. TEM results showed that the combination of quercetin and hyperthermia affected cell morphology. No S. epidermidis cells were found at 45°C+quercetin, probably due to inhibition of growth.Conclusion: The combination of quercetin and hyperthermia had a significant effect on growth and morphological changes. The study found that hyperthermia had an adjuvant effect when used with quercetin.