Meme kanser hastalarının tedavi seyri ile SIAH, BIM ve P53 proteinlerin seviyeleri arasındaki ilişkinin immunohistokimyasal olarak ortaya konulması
The relationship between the level of siah1,bim and P53 proteins in associated with the disease course in patients with breast cancer
  1. Tez No: 508466
  2. Yazar: LUAY TALAL HADHAL ALSALEEM AGHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanser önde gelen sağlık problemlerindendir ve meme kanseri sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Gelişen tedavi yöntemlerinin yanı sıra halen meme kanseri etkin bir şekilde tedavi edilememektedir. Dolayısıyla, meme kanserinin tedavi ve tanısında önem arz edecek yeni biyobelirteçlerin belirlenmesi son derece önemli bir konudur. SIAH-1 (Seven in absentia homolog 1) proteini tümör baskılayıcı bir protein olarak bilinmektedir. Yapılan çalışmalar bu proteinin kanser süreçlerinde önemli rollerinin olduğunu göstermekle birlikte bu proteinin meme kanserinin tedavisi ve tanısında kullanılabilirliği tam olarak ortaya konulmamıştır. Bununla birlikte SIAH1 proteinin p53 ve BIM gibi önemli tumor baskılayıcı ve apoptoz tetikleyici proteinler ile ilişkisinin olduğu önceki yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında meme kanseri hastalarının tedavi seyri ile apoptoz sürecinde önemli rol oynayan SIAH, BIM ve p53 proteinlerin seviyeleri arasındaki ilişkinin immunohistokimyasal ve moleküler genetik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, SIAH1 protein seviyesi meme kanserli hastaların tümörlü dokularında anlamlı bir şekilde azalmıştır. SIAH1 proteinin aksine BIM ifade seviyesinde herhangi anlamlı bir fark saptanamamıştır. Ayrıca, p53 proteini hastaların yaklaşık olarak % 75'inde saptanamamıştır. Ancak %25'inde p53 ifade seviyesinin anlamlı olarak arttığı saptanmıştır. Ayrıca çalışmamızda düşük SIAH1 ifade seviyesinin tümör derecesi, evresi ve meme kanserinin tipi gibi hastaların önemli klinik bulguları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın bulguları SIAH1'in meme kanser oluşumunda rollerinin olduğunu ve meme kanseri tanı ve tedavisine yönelik yeni bir biyobelirteç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading health problems and breast cancer is one of the common cancers. In spite of the developing treatment methods, breast cancer cannot be treated effectively.Therefore, the identification of novel biomarkers that will be important in the treatment and diagnosis of breast cancer is of great interest. SIAH1 (Seven in absentia homolog 1) protein is known as a tumor suppressor protein.Although studies have shown that this protein has important roles in cancer processes, its usefulness in the treatment and diagnosis of breast cancer has not been fully elucidated.At the same time, previous studies have shown that the SIAH1 protein is associated with important tumor suppressor and apoptosis triggering proteins such as p53 and BIM. In this thesis study, by using immunohistochemical approach, we aimed to investigate the relationship between the levels of SIAH1, BIM and p53 proteins which play an important role in the prognosis and apoptosis processes of breast cancer patients. As a result, SIAH1 protein level was significantly lessened in tumor tissues of patients with breast cancer. In contrast to SIAH1 protein, no significant difference was detected in BIM expression level. In addition, p53 was not detected in 75% of the breast cancer patients. However, in 25% of the patients, p53 expression was significantly increased. Our study also showed that low SIAH1 expression level is associated with important clinic characteristics of patient such as tumor grade, stage and breast cancer type. Findings of our study show that SIAH1 has roles in breast cancer formation and might be a novel biomarker for the diagnosis and treatment of breast cancer.