TROMBOSİTOPENİLİ HASTALARDA KANAMA ŞİDDETİNİN PFA-100 İLE DEĞERLENDİRİLMESİ
EVALUATION OF BLEEDING SEVERRITY WITH PFA-100 IN CHILDREN WITH THROMBOCYTOPENIA
  1. Tez No: 508469
  2. Yazar: SÜLEYMAN KARATEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRK,Z GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma İTP'de kanamanın klinik şiddetinin ve TS, Tİ ve PFA-100 değerleri ile ilişkisini araştırmak amacı ile yapıldı. Ortalama yaşları, 6.0 ± 3.3 (1 ile 13 yaş) olan AİTP'li 20 çocuk, 9.0 ± 3.9 (3 ile 16 yaş) olan 16 KİTP'li çocuk, 9.2 ± 5.4 (0.5 ile 16 yaş) olan 20 İTPDT'li çocuk ve 6.5 ± 3.3 (2 ile 13 yaş) olan 20 SK çalışmaya alındı. Ortalama TS, AİTP'de İTPDT'den anlamlı olarak düşük saptandı. AİTP ile KİTP ve KİTP ile İTPDT arasında anlamlı fark yoktu. Tİ, gruplar arasında anlamlı fark göstermedi. KS, AİTP'de KİTP ve İTPDT'den anlamlı olarak yüksek saptanırken, diger gruplar arasında ise anlamlı fark saptanmadı. PFA-100, tüm hasta gruplarında kontrollerden anlamlı olarak yüksek saptandı. Hasta grupları arasında CADP ve CEPİ değerleri bakımından istatistiksel anlamlı fark yoktu. KS'nun TS ve Tİ değerleri ile ilişkisi incelendiğinde tüm hasta gruplarında TS ile, yalnız AİTP ve KİTP' de Tİ ile anlamlı ilişki saptandı. KS'nun PFA-100 değerleri ile ilişkisi incelendiğinde ise yalnız KİTP'de CEPİ'nin KS ile anlamlı ilişkisi olduğu görüldü (r =0.653, p=<0.005). Bu sonuçlar, hem AİTP hem KİTP ve hem de İTPDT'de kanama şiddetini belirleyen en önemli faktörün TS olduğunu desteklemekte, Tİ'nin kanama şiddetini TS'dan daha iyi yansıtabilecek bir ölçüt olmadığı, AİTP'de PFA-100 ile değerlendirilebilen bir trombosit fonksiyon bozukluğu olmadığı buna karşılık KİTP'de uzamış CEPİ değerinin bu hastalarda trombosit fonksiyon bozukluğunu yansıtabileceğini göstermektedir. AİTP'li çocukların 21 günlük izlem süresince KS'larının PFA-100 değerleri ile anlamlı ilişkisinin olmaması, bu testin tedaviye yön vermede yararlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of bleeding severity with PFA-100 in children with TrombocytopeniaThis study was carried out in order to investigate the association between clinical bleeding severity and TN (thrombocyte number), İT (index of thrombocytes) and PFA-100 values. Our study included 76 children; 20 with AITP (acute immün thrombocytopenic purpura), 16 with CITP (chronic immün thrombocytopenic purpura), 20 with TİTP (thrombocytopenia other than immün thrombocytopenic purpura) and 20 with CG (control group). Mean age and age range of each patient group were; 6.0 +- 3.3 (1-13 years), 9.0 +- 3.9 (3-16 years), 9.2 +- 5.4 (0.5-16 years) and 6.5 +- 3.3 (2-13 years) respectively. Mean TN is significantly lower in AITP when compared with TİTP. There was no significant difference in between AITP and CITP, CITP and TİTP. İT did not show any significant difference in between groups. SS (severity score) in AITP was meaningfully higher than SS?s in CITP and TİTP but there was no difference in other groups. PFA-100 was found higher in all patient groups when compared with the control group. There was no statistically signficant difference about CADP and CEPİ values in between patient groups. When we investigated the relationship of SS with TN and IT; significant association was obtained only in AITP and CITP. Again when we analyzed the relationship of SS with PFA-100; meaningfull relation of CEPİ with SS was found only in CITP. Thus, these results supported that the most important parameter defining bleeding severity in AITP and CITP as well as in TITP was TN. İT was not a better parameter than TN in reflecting bleeding severity and in AITP, PFA-100 was not capable of evaluating any platelet function disorder. On the other hand in CITP; prolonged CEPİ value was able to reflect platelet function disorder. During 21-day follow-up of children with AITP meaningless relation between KS and PFA-100 showed that PFA-100 was not beneficial in giving direction to the treatment modalities of the disease.