Burun üst lateral kıkırdaklarının topografik anatomisi ve histolojik analizi
Topographic anatomy and histological analysis of upper lateral cartilages of nazal
- Tez No: 508502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GiRiş: Üst lateral kıkırdak:lar, komşulukları, yumuşak doku ve onu saran deri ile ilişkisinin daha iyi anlaşılması için, anatomik ve histolojik özelliklerinin detaylandırılması ve cerrahi girişimlerde önem arzeden kritik alanların belirlelUnesi amaçlanmışt ır. METOD: 20 kadavra burnu disseke edildi. Toplamda 40 adet üst lateral kıkırdak ölçüldü. Kadavra diseksiyonunu evreler halinde uygulandı. Diseksiyon sırasında üst lateral kıkırdak:larının boyutları, komşu yapılara uzaklıkları, geometrik perge! ile milimetrik ölçümler halinde yapı larak kaydedildi. Üst lateral kıkırdakların farklı bölgelerinden örnekler alına rak hi stolojik incelemeleri yap ıldı. istat istiksel değerlendirmeler“SPSS 12,0”programı kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Üst lateral kıkırd akl arın ortalanıa medial uzunluğu 18,47 mm; 0ı1alama inferior uzunluğu 13,15 mm; ortalama süperior uzunluğu i 2, i 7 mm ölçüldü. Üst lateral kıkırdak ve nazal kemiğin beraber olan uzunluğu 4, i 2 mm; üst ve alt alteral kıkırdakların birleşim noktası (seroll) 2,90 mm; üst lateral kıkırdakların nazolabia! folda olan uzunluğu 8.97 mm; her iki üst lateral kıkırdaklar arası uzaklık 4.91 ııun; üst lateral kıkırdakların kalınlığ ı ise 1.00 mm olarak ölçüldü. Nazal valvin alt açısı 19,8°, orta açı 16°, en üst açı ise 11 , 15° ölçüldü. Erkek ve kadın arasında istatistiksel fark saptalUııadı. SeptUlmlI1 buruna oranı 0.47 bulundu. Bu oran burun uzunluğunUl1 yarısına eşitti. Üst lateral kıkırdakların buruna oranı ise 0.29 bulundu. Bu da burnun 1I3 ' ÜJ1e eş itti . Üst lateral k ıkırd akların septuma oranı ise 0.75 bulundu. Bu oranda septumum '/.ı ' üne eşitti. Histolojik olarak üst lateral kıkıı·dak ile alt lateral kıkırdak arasındaki bölgenin düzenli diziImiş bağ dokusu liflerinden oluştuğu gözlendi. Üst lateral kıkırdak ile nazolabial fo Id arasında sesamoid kıkırdaklar ve yoğun fibröz doku mevcuttu. i~ üst lateral kıkırdak arasında anatomik olarak birliktelik gözlenmezken, bu bölgenin gevşek bağ dokusu ile döşeli olduğu görüldü. Kaudal septum ile üstlateral kıkırdaklar arasında özel bir bağlantı bulunamadı. Üst lateral kıkırdak ile nazal kemik arasında histolojik olarak gerçek bir birliktelik ve devamlılık yoktu. SONUÇ: Bu çalışma ile üst lateral kıkırdağın standart boyutları ve anatomik ilşkileri belirlenmiştir. Bu ölçümler estetik cerrahi girişimlerinde üst lateral kıkırdaklarm yeniden şekillendirilmesinde yol gösterici olacaktı r . Ayrıca üst lateral kıkırdaklar ve komşuluğundaki dokuların histolojik anatomisinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Rhinoplasti operasyonlarında nazal dorsumun yeniden oluşturulması için yap ılan“hump eksizyonu”ya da nazal valv sorunların giderilmesi için yapılan muhtelif girişimlerde, histolojik ve anatomik yapımn detaylandırılması cerraha tanı ve tedavide yardımcı o l acaktır. Bölgenin detaylı anatomisinin bilinmesi ve tanımlarLnıası o l as ı komplikasyonları azaltacaktır. Anahtar Kelinıeler: Üst lateral kıkırdak, Rinoplasti, Anatonıi, Hisıoloji,
Özet (Çeviri)
İNTRODUCTİoN: In this study we aimed to perform anatomical and histological observation to understand upper lateral cartilages, its neighbar lines its relations with its ski n covarege METHOD: 20 cadaveric no se were disected. 40 upper lateral cartilages were measured. Staged measurements were achieved. Aıı dimentions of upper lateral cartilages (ULC), and tbe distance between ULC and neighbor stmctures were measured with geometrical compasses during disection and milimetric of compasse were noted. At different part of ULC, biopsies were taken and histological examinations were perfırmed.