Kliniğimizde kalıcı pacemaker'ı olan hastalarımızın retrospektif incelenmesi, takibinde saptanan sorunlar ve çözüm uygulamaları
Retrospective evaluation of patients with permanent pacemaker in our clinics, the problems detected during follow up and their treatment choices
  1. Tez No: 508547
  2. Yazar: BAYRAM OĞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ÖREM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde takipte olan kalıcı kalp pili olan hastalara ait verileri kaydetmeyi amaçladık. Metot: 2011 yılından günümüze kadar olan hasta kayıtları tarandı ve 191'i erkek, 177'si kadın 368 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların temel özellikleri, eşlik eden hastalıklar, ekokardiyografik veriler, kalp pili endikasyonları, pil tip ve modları, pil ömrü, replasman tarihleri ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Hastaların % 60'ında hipertansiyon öyküsü vardı, en az 1 ilaç kullanıyorlardı. Kalp pili endikasyonu olarak en yaygın sebep atriyoventricular blok, ikinci sebep hasta sinüs sendromuydu. Ulaşılabilir ejeksiyon fraksiyonu ve triküspit yetersizliği gibi ekokardiyografik verilerde pil öncesi ve sonrası anlamlı değişiklik gözlenmedi. Erken ve geç komplikasyon oranı diğer merkezlerden farklı değildi. Erken dönemde gelişen komplikasyonların % 74.7' si hematomdu ve basit tıbbi müdahele ile tedavi edildi. Erken dönem komplikasyonlar çift odacıklı pillerde daha yüksekti. Sadece bir hasta akut böbrek yetersizliği nedeniyle kaybedildi. Düzeltme gerektiren komplikasyonlar, daha çok lead dislokasyonu gibi leadle ilişkili komplikasyonlardı. Düzeltme gerektiren 3 hastaya daha sonra kardiyovasküler cerrahi kliniğinde epikardiyal pil implantasyonu yapıldı. Sonuç: Kliniğimizde kalp pili bulunan takip ettiğimiz hastaların verileri diğer merkezlerin verileriyle uyumludur ve kalp pili uygulamalarındaki genel değişimi yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to report the data of followed patients with permanent cardiac pacemaker in our clinic. Method: It were screened data reported since 2011 retrospectively and 368 patients (191 men, 177 women; mean ages 64.6±8.5 years) enrolled in this study. It were recorded baseline characteristics, comorbidities, echocardiographic data, pacemaker indications, pacemaker types and modes, pacemaker longevity, replasman date, complications of all patients. Results: Sixty percent of the patients had hypertension. Patients were using at least one drug. The most common cause as pacemaker indication was atrioventicular block, second cause was sick sinus syndrome. No significant changes were observed on obtainable echocardiographic data after pacemaker implantation (Ejection fraction, tricuspit regurgitation etc.). Early and late complication rates were not different from other centers. 74.7 % of complications formed in the early period was hematoma and it was treated with simple medical intervention. Early period complication rates of dual chamber pacemaker were higher. Only one patient implanted pacemaker died due to acute renal failure. Complications required revision were related to pacemaker lead as lead dislocation. Third patients requied revision were then underwent epicardial pacemaker implantation on cardiovascular surgery clinic. Conclusion: Data of followed patients with pacemaker in our clinic correlated with other centers and reflects the general change on cardiac pacemaker practise.