Primer total diz artroplastisi uygulanacak hastalarda ameliyat sonrası medial bağ dengesinin değerlendirilmesi
The evaluation of postoperative medial ligament balance for patients who undergoing total knee arthroplasty.
- Tez No: 508546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAL ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada özellikle ileri varus deformiteli dizlerde tansiyometre ve aralık ölçer kullanmadan yaptığımız medial bağ gevşetmesinin fonksiyonel ve biyomekanik sonuçlarının objektif veriler ışığında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Çalışmaya total diz artroplastisi uygulanacak 14 kadın, 8 erkek hasta dahil edildi. Her hastanınalt ekstremite telemetrik grafileri ve opere edilecek dizlerinin valgus stress grafileri operasyondan 1 gün önce ve operasyondan 1,5 ay sonra çektirildi. Eş zamanlı olarak HSS skorları dolduruldu. Yine aynı zamanlarda hastaların yürüme analizleri yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek farklılıklar saptanmaya çalışıldı. Hastalar alt ekstremite telemetrik grafilerine ve stress grafilerine göre gruplara ayrıldı. Gruplar arası farklılıklar araştırıldı. Bulgular: Hastaların HSS skorlarındaki, koronal plan, aksiyel plan ve salınım fazı ayak bileği dizilimindeki düzelmeler belirgindi. Sagittal plan ve basma fazı ayak bileği dizilim verilerindeki değişiklikler istatistiksel olarak anlamsızdı. (p>0,05) Yürüme analizi verilerini kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, postop sonuçların sagittal plan verileri dışında kontrol grubu ortalamalarını yakaladığı görüldü. Alt ekstremite telemetrik grafi verilerine göre gruplanan hastalardan ileri varus deformitesi olanlarda postop rotasyonel düzelmenin belirgin olduğu görüldü. Valgus stress grafi verilerine göre gruplanan hastalardan sıkı dizleri olanlarda koronal plandaki değişimlerin daha belirgin olduğu görüldü. Yine sıkı dizlerde rotasyonel düzeltmenin gevşek dizlerdeki kadar efektif yapılamadığını gözlemledik. Koronal plan deformitesi ileri olan grupta postop koronal plandaki düzelmeninde daha az olduğu görüldü.Preop rotasyonel deformite ilerledikçe, postop ayak bileği dizilim sonuçlarının kötü olduğu saptandı. Yürüme analizinden elde edilen temporospatial parametrelerin hemen hepsinde postop iyileşme görüldü. Ancak en belirgin değişimler stance yüzdesi, çift destek fazı ve tek destek fazında gözlendi. Stance yüzdesiyle çift destek fazı süresinin azalması ve tek destek fazı süresinin artması, henüz ameliyat sonrası 6 haftalık bir periyotta olsa dahi hastaların yürüme parametrelerinde ameliyat öncesine göre normalleşme olduğunu gösterdi. Sonuç: Total diz artroplastisi uygulanan hastaların ameliyat sonrası grafi verileri, HSS skorları ve yürüme analizi verilerinin erken dönem sonuçları, tansiyometre kullanmadanda iyi bir bağ dengesi elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, especially in the knees with advanced varus deformity without using tensiometry and gap measure in the loosening of medial collateral ligament, it is aimed that the functional and biomechanical results to be assessed in the light of objective data. Material Method: 14 women and 8 male patients were included to the study for undergoing total knee arthroplasty. Each patient's radiographs of lower extremite telemetrics and valgus stress have been taken one day before the operation and 1.5 months after the operation of the knees that to be operated. HSS scores were filled simultaneously. Yet, at the same time an analysis of patients' walking have been made. The obtained data were statistically analyzed and tried to determine the differences. Patients were divided into groups according to the telemetric lower extremite and stress radiographs. Differences between the groups were investigated. Results : In the patients' HSS scores, coronal, axial and swing phase in the aligment of the ankle was observed with significant improvement. The changes in the sagittal plan, stance phase and in the alignment of ankle data were not statistically significant. (P> 0.05) The data of walking analysis compared with the control group, out of sagittal plan data of the postoperative results showed the average catch. Of the patients grouped according to the lower extremite radiographs telemetric data, the ones with the advanced varus deformity were found to be significant improvement in the postoperative rotational. The ones with the tight knees of the patients grouped according to the valgus stress radiograph data, changes in the coronal plan have been seen more obvious. Yet again, we have observed that the rotational improvement in the tight knees was not made effective as in the loose knees. Improvement in the group with the advanced coronal plan was seen to be less. As the preoperative rotational deformity progresses, the results of postoperative ankle alignment were identified to be worst. Almost in all of the temporospatial parameters that were derived from the walking analysis were seen improvement. However, the most significant changes stance percentage was observed in the double support phase and single-support phase. With the stance percentage, the reduction of the double support phase duration and the increase of the single support phase duration, yet again in the postoperative 6 week period showed normalization of the walking parameters of the patients according to the preoperational data.