Metastatik meme kanserinde ve metastatik KHDAK'de tedavi aksamasının prognoza etkisi
The effect of treatment delay on overallsurvival and progressionfreesurvival with metastatic breast cancer and metastatic nsclc patients
- Tez No: 508561
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAVGACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı metastatik meme kanseri ve metastatik KHDAK tanısı almış olgularda tedavi sürelerinin aksamaları ile genel sağkalım süreleri ve progresyonsuz sağkalım süreleri üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntem:Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde takip edilen 150 metastatik meme kanserli hasta ile 45 metastatik KHDAK'li hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek hastaların 6 kür tedaviyi tamamlama sürelerine göre 150 gün olarak üç grupta incelenmişlerdir.Ayrıca hastaların yaşları cinsiyetleri adjuvant tedavi alma durumları,opere olma durumları,RT alma durumları ile progresyonsuz sağkalım süreleri ve genel sağkalım süreleri incelenmiştir. Metastatik Meme Kanserli Hastaların Bulguları: 150 metastatik meme kanserli hastanın 50'si tedavisini 150 günde tamamladı.150 hastanın 148'i (%98.7) kadın,2'si (% 1.3) erkekti.Hastaların yaşları 27-80 arasında değişmekte olup ortalama 52±11 di.150 hastanın 140'ı (%93.3) progrese olup 10'u (%6.7) stabil hastalık olarak değerlendirildi. Hastaların hastanın 109'u ( %72.7) adjuvan KT almıştı. Hastaların 143'ü (%95.3) opere olmuştu.Ayrıca hastaların 91'i (%60.7) RT almıştı. Metastatik meme kanserli hastalarda tedavi sürelerine göre,RT alma durumlarına göre,adjuvan tedavi alma durumlarına göre ve opere olma durumlarına göre genel sağkalım ve progresyonsuz sağ kalım süreleri değerlendirildi. İlk metastatik lezyonunun belirlendiği tomografi tarihi ile progresyonun gösterildiği tomografi tarihi arasındaki süre progresyonsuzsağkalım olarak belirlendi.Ortalamaprogresyonsuzsağkalım 11.7±1 ay olarak belirlendi. Genel sağkalım süresi hastaların metastatik meme kanseri teşhisi almasından ölümüne,yaşayanlarda çalışmanın yapıldığı güne kadar geçen süre olarak belirlendi. Metastatik meme kanserli hastalarda ortalama genel sağkalım süresi 29 ay (yaklaşık 2.5 yıl ) olarak tespit edildi. Metastatik meme kanserli hastanın 5 yıllık sağkalımı %20 olarak tespit edildi.Tedavi sürelerine göre genel sağkalım bakıldığında ise 150 gün 33.6±5.7 ay olarak belirlendi.(p=0.19) Metastatik meme kanserli bu hastaların adjuvan KT alanlarında genel sağkalım süresi 26.7±3.3ay,adjuvan KT almayanlarında ise 37.8.8±3.7 ay olarak belirlendi(p=0.15). Metastatik meme kanserli hastaların opere olanlarda genel sağkalım 29±4.2 ay olarak belirlenirken,opere olmayanlarda ise genel sağkalım 19.2±6.6 ay olarak belirlendi(p=0.82). Metastatik meme kanserli hastalarda RT alanlarda genel sağkalım 27.8±3.3ay,almayanlarda 34.2±7.6 ay olarak belirlendi(p=0.199). Metastatik KHDAK Hastaların Bulguları: Metastatik KHDAK hastanın 15'i 6 kür tedavisini 150 günde tamamladı.45 hastanın 38'i ( %84.4) erkek,7'si (% 15.6) kadındı.Hastaların yaşları 38-76 arasında değişmekte olup ortalama 45'di. Hastaların 4'ü (%8.9) opere olmuştu. 15 hasta (%33.3) RT almıştı. 45 metastatik KHDAK'li hastanın progresyonsuz sağkalım ortalaması ise 6.7±0.2 ay olarak belirlendi. Hastaların ortalama genel sağkalım ı 14.5±2.4 ay ve 12 aylık sağkalım oranı ise %54 olarak bulundu. Hastaların tedavi sürelerine göre genel sağkalımları karşılaştırıldığında 150 gün 21.8±5.9 ay olarak belirlendi(p=0.21). RT alma durumlarına göre bakılan genel sağkalım analizinde ise RT alanlarda genel sağkalım14.3±4.4 ay ve almayanlarda 15.2±3.8 ay olarak belirlendi(p=0.39). Sonuç:Sonuç olarak hem metastatik meme kanserinde hem de metastik KHDAK de tedavideki gecikmelerin prognozu olumsuz etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:To evaluate the effect of treatment delay on overallsurvival and progressionfreesurvival with metastatic breast cancer and metastatic NSCLC patients. Patients and Methods: We evaluated 150 metastatic breast cancer and 45 metastatic NSCLC patient files retrospectively with treatment time for 6 regimens therapy;150 days. We evaluated also age, sex, history of adjuvant chemotherapy,radiotherapy and surgery, overallsurvival and progression-freesurvival. The Conclusion of metastatic breast cancer patients: 50 of patients patients completed treatment at period of 150 days as all 150 metastatic breast cancer patients. 148 of (98.7%) 150 patients were women, 2 of (1.3%) were men.Patients age ranged between 27-80 and mean age was 52 ± 11. 140 (93.3%) of 150 patients progressed and 10 (6.7%) patients had stable disease. 109 (72.7%) of 150 patients received adjuvant chemotherapy and 41 (27.3%) were not received. 143 patients (95.3%) were operated and 7 (4.7%) were not. 91 (60.7%) of 150 patients received RT, 59 (39.3%) were not. Progression-freesurvival was defined as 11.7 ± 1months at 150 metastatic breast cancer patients. Median overallsurvival detarmined 29 months (about 2.5 years) at metastatic breast cancer patients. 5-year survival determined as 20% at 150 patients. Overallsurvival was 26 ± 6.6 months with treatment period 150 days. (p = 0.19) Overallsurvival was 26.7 ± 3.3 months at patients who have received adjuvant chemotherapy and 37.8 ± 3.7 months who have not (p = 0.15). Overallsurvival was 29 ± 4.2 months at patients who have operated and 19.2 ± 6.6 months who have not (p = 0.82). Overallsurvival was 27.8 ± 3.3 months at patients who have received RT and 34.2 ± 7.6 months who have not (p = 0.199). The Conclusion of metastatic NSCLC patients:15 of patients completed treatment for 6 regimens at period of 150 days as all 50 metastatic NSCLC patients. 38 (84.4%) of 45 patients were male and 7 (15.6%) were female.Patients age ranged between 38-76 and mean age was 45. 4 (8.9%) patients were operated, 41 (91.1%) were not.15 patients (33.3%) received RT, 30 (66.7%) were not. The progression-freesurvival was defined as 6.7 ± 0.2 months at 45 metastatic NSCLC patients. The progression-freesurvival compared to patients with duration of treatment; 150 days was determined as 8.6 ± 1.6 months (p = 0.023). The median overall survival determined 14.5 ± 2.4 months at metastatic NSCLC patients.. 1-year overallsurvival determined as 54%. We compared to the overallsurvival of patients according to treatmentperiod; 150 days overallsurvival was 21.8 ± 5.9 months (p = 0.21). Overallsurvival was 14.3 ± 4.4 months at patients who received RT and 15.2 ± 3.8 months who were not (p = 0.39). Conclusion: We couldnt find significantly difference between survival and delay in treatment at both metastatic breastcancer and NSCLC.