Etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin örgütsel sessizlik, örgütsel sinizm ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisi
Effect of tranformational and transactional leadership on organizational silence, organizational cynicism and psychological well-being
  1. Tez No: 508606
  2. Yazar: AYŞE ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmanın amacı, etkileşimci ve dönüşümcü liderlik, örgütsel sessizlik, örgütsel sinizm ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi test etmek ve etki düzeylerini incelemektir. Çalışmanın evrenini; Türkiye'de Antalya, İtalya'da Amalfi Coast bölgesinde farklı merkezlerde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri oluşturmaktadır. Evren içinden alınan örneklem ile Antalya bölgesinde 718, Amalfi Coast bölgesinde ise 357 işgörene anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, etkileşimci ve dönüşümcü liderlik ile örgütsel sessizlik, örgütsel sessizlik ile örgütsel sinizm, örgütsel sinizm ile psikolojik iyi oluş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bağımsız değişken olarak adlandırılan etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin örgütsel sessizlik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülürken, yine örgütsel sessizliğin örgütsel sinizme, örgütsel sinizmin ise bağımlı değişken olan psikolojik iyi oluşa karşı anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye İtalya kültürlerarası yapılan bu araştırmada bahsedilen değişkenlerin (Etkileşimci, Dönüşümcü Liderlik, Örgütsel Sessizlik, Örgütsel Sinim, Psikolojik İyi Oluş) konaklama işletmelerinde işgörende kültürlerarası bir farklılık oluşturup oluşturmadığının anlaşılması için yapılan karşılaştırmalı analizlerde örgütsel sessizlik değişkeni hariç tüm değişkenlerde fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada ortaya çıkan değişkenlere ait döngüsel model çalışmanın farklı bir yönünü ortaya çıkarmıştır. Tüm bu bulgulardan yola çıkılarak, liderlerin sergilediği etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzlarının yarattığı etkilerin olası sonuçları üzerinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship and to determine the effect levels of transactional, transportational leaderships on organizational silence, organizational cynicism and psychological wellbeing. The universe of present study is comprised of with 4 and 5 stars hotels which operate in different destinations both Turkey/Antalya and Italy/Amalfi Coast. 718 staff who work in Turkey/Antalya and 357 staff who work in Italy/Amalfi Coast were selected as sample of this study and the survey of this study were practiced to totally 1075 staff then the result of survey were assessed According to result of this study; the significant correlation between leadership styles, organizational silence, organizational cynicism and psychological well-being were detected. As a result of these findings, suggestions were made on the possible consequences of the effects created by the transactional and transformational leadership styles exhibited by the leaders. This study which examined intercultural differences between Turkey and ıtaly (Transactional Transformational Leadership, Organizational Silence, Organizational Cynicism and Psychological Well-Being) analyzed that, for the staff who works in accommodation, there is no differences in the all variables except for organizational silence. Moreover, the cyclic model of the variables that emerged in the study reveals a different direction of the study. Based on all these findings, we have made suggestions about the possible consequences of the influences created by the leadership style of interaction and transformationist leadership.