Dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of transformational and transactional leadership on organizational silence: a study on hotel establishment
  1. Tez No: 388154
  2. Yazar: OZAN ÇATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkileşimci liderlik ve dönüşümcü liderliğin örgütsel sessizlik davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın hedef kitlesi Antalya'daki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin farklı kademelerinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Yapılan uygulama sonucunda 391 anket değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde, faktör analizi, yüzde ve frekans analizi ve yapısal eşitlik modeli analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; etkileşimci liderliğin örgütsel sessizlik üzerinde pozitif yönlü yüksek bir etkisinin olduğu, dönüşümcü liderliğin ise örgütsel sessizlik üzerinde negatif yönlü yüksek düzeyde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanlar, yöneticilerin en fazla koşullu ödül ve istisnalarla yönetim (aktif) boyutuyla ilgili davranışları sergilediklerini, en az ise istisnalarla yönetim (pasif) ve tam serbestlik tanıyan liderlik boyutlarıyla ilgili davranışları sergilediklerini ifade etmişlerdir. Çalışanlar yöneticilerin dönüşümcü liderliğin tüm boyutlarıyla ilgili davranışları yüksek düzeyde gösterdiklerini ifade etmişlerdir.Ayrıca çalışanların en fazla örgüt yararına sessizlik davranışını, daha sonra savunma amaçlı sessizlik davranışını, en son ise kabul edilen sessizlik davranışını gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : DönüĢümcü Liderlik, EtkileĢimci Liderlik, Örgütsel Sessizlik, Otel ĠĢletmeleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the effect of the transactional leadership and transformational leaders on behavior of organizational silence. The population of the study is the employees working at 4 and 5 star hotels in Antalya. 391 questionnaires were completed. Data obtained were analysed through factor, mean and frequency, and structural equation model. At the result of the study, that the transactional leadership has a positive way high effect on organizational silence while transformational leadership has a negative way high level effect on organizational silence was attained. The workers expressed that the managers mostly show behaviors related with the dimensions of contingent reward and managment by expection (active) and that they least show behaviors assosiated with the dimensions management by expecction (passive) and laissez-faire leadership. The workers also expressed that the managers show behaviors related with all the dimensions of transformational leadership at a high level. What's more, it's attained that the workers show silence behavior utmost for the prosocial silence, then they show defensive silence and that lastly they show a acquiescent silence. Key Words :Transformational Leadership, Transactional Leadership, Organizational Silence, Hotel Establishment.