The impact of weather conditions on stock return: Evidences from İstanbul Stock Exchange
Hava durumunun hisse senedi getrisine etkisi: Borsa İstanbul'dan kanıtlar
  1. Tez No: 508617
  2. Yazar: BERK CAN KÖYBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İKİZLERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma hava durumu ile bağlantılı olarak oluşan duygu modu faktörlerinin hisse senedi getirisine olan etkilerini incelemek ve yatırım profesyonelleri ile yatırımcıları hava durumu ile bağlantılı mod etkilerinin neden olduğu risk toleransı değişikliklerinin olası yönü hakkında bilgilendirmektedir. Tezin asıl amacı hava durumu değişkenleri ile hisse senedi piyasası getirileri arasındaki ilişkiyi tayin etmek, ikinci amacı ise hava durumu ve borsa arasındaki bu ilişkinin yönünü incelemektir. 2000-2018 yılları arasındaki Borsa İstanbul verileri İstanbul ilindeki hava durumu verileri ile irdelenerek incelenmiştir. Yatırımcı modunu olabilecek en iyi şekilde yansıtabilmek amacıyla görece sıcaklık ve görece rüzgar hızı parametreleri hesaplanmıştır. Çalışmanın daha doğru sonuç verebilmesi için regresyon analizine ikili hava durumu değişkenleri (kar, yağmur, dolu, sis, kuvvetli rüzgar) ile haftanın günlerinden oluşan parametreler eklenmiştir. Haftanın günlerini içeren veri sayesinde sadece hava durumunun değil aynı zamanda haftanın günlerinin de borsa getirileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tezin bulguları hava durumunun borsa getirisi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, göreceli rüzgar parametresinin borsa getirisi üzerinde anlamı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Parametrelerin borsa getirisi ile korelasyonunun yönü değişkenlik göstermiştir ve riskli durumlarda karar verme üzerine açıklanan Affect Infusion Model ve Mood Maintenance Hypothesis teorilerini destekler sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates effects of weather-related mood factors to stock market returns and guide professional traders and investors on shifts on risk tolerances which caused by weather-related mood effects. Initial purpose of the thesis is to determine the relationship between weather variables and stock market returns whereas the second aim is to investigate the way that weather parameters influence stock gains. Istanbul Stock Exchange returns were utilized with weather variables of Istanbul between 2000-2018. Relative temperature and relative wind independent variables were calculated to reflect mood conditions of investors in the best possible way. Binary weather variables (snow, rain, hail, fog, tornado) and weekday dummy variables were added into regression analysis to increase robustness of the study. In addition to weather effect, day-of-the-week anomaly was also tested. Findings of this thesis indicate that weather has significant effect on stock market returns. The direction of correlations between relative temperature parameters and stock return were mixed and supported both Affect Infusion Model and Mood Maintenance Hypothesis theories on decision making under risky situations.