Benlik saygısı ve sosyal kaygının talasemili bireylerin yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effects of self respect and social fobia on thalassemia carrier people's life quality
- Tez No: 508684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezin adı“Benlik Saygısı ve Sosyal Kaygının Talasemili Bireylerin Yaşam Kalitesi Üzerndeki Etkisi”dir. Bu tez, talasemi, ya da halk arasında bilinen adıyla; Akdeniz Anemisi'nin hastalar üzerindeki psikolojik etkileri üzerine yazılmıştır. Tezin ana hattında Talasemi hastalarının karşılaştığı benlik saygısı yitimi ya da azalması ve hastaların yaşadığı sosyal fobinin sonucunda oluşan semptomlar ve yaşam kalitesi seviyesi araştırılmıştır. Tez, bu hastalığı taşıyanların psikolojik ve sosyal sorunlarına farklı perspektiflerle bakmaktadır. Bu perspektiflerden biri; toplumsal cinsiyet, biri toplumsal sorunlar ve diğeri psikolojik problemlerdir. Toplumsal cinsiyet perspektifinde kadın hastaların depresyon seviyesi, erkek hastalara göre daha yüksek olduğu uygulanan ölçeklerle tespit edilmiştir. Talasemili kadın katılımcıların depresif duygulanım düzeyi, erkek katılımcıların düzeyinden anlamlı seviyede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, sağlıklı olan bireylerin yaşam kalitesi, hasta olanlara göre daha yüksek olduğu da sayısal verilerle ortaya konulmuştur. Ayrıca, kaygı düzeyi yüksek talasemili bireylerin mental sağlık ve yaşam kaliteleri düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Diğer bir deyişle, kaygı düzeyi yüksek talasemili bireylerin mental sağlık ve yaşam kaliteleri düşük düzeydedir. Ancak, ebeveyn ilgisi yüksek talasemili bireylerin fiziksel fonksiyonun da yüksek olduğu gözlemlenmiştir kı bu da Talasemili bireyleri olumlu etkileyen tutumlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The name of the thesis is“The Effects of Self Respect and Social Fobia on Thalassemia Carrier People's Life Quality”. This thesis has been written on the psychological effects of patients with Thalassemia, or the best known name is Mediterranean Anemia. The self-esteem that thalassemia patients face is the loss or diminishment of self-esteem and social fobia's effects on life quality. The thesis looks at the psychological and social problems of those carrying diseases from different perspectives. One of these perspectives; gender, other is social problems and lastly, psychological determinations. In terms of gender perspective, female patients were found to have higher levels of depression than male patients. It was emphasized that the depressive affect score of the thalassemia female participants was significantly higher than the male participants' score. In addition, the numerical data also show that the quality of life of healthy individuals is higher than that of patients. In addition, it is stated in the thesis that mental health and life quality of individuals with high anxiety level are low. In other words, mental health and life quality is low when anxiety is high. However, parental attention has also been observed for individuals with high thalassemia to have high physical function, which is among the attitudes that favor Talasemil individuals