Milli güvenlik stratejisinin inşasında milli sosyal politika anlayışının etkisi
The effect of national social policy understanding on the construction of national security strategy
- Tez No: 871553
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Türkiye'nin“Dünya, beşten büyüktür”politika söylemi çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu stratejiler neticesinde küresel düzlemde ivme kazanan yükselişi devam etmektedir. Türkiye'nin yeni küresel pozisyonunun arka planında Türkiye'de güçlü siyasi iktidarın kararlı/istikrarlı tutumu ve milli teknolojinin diplomasi ve savunma alanları içerisinde etkili kullanımı hususları yer almaktadır. Diğer taraftan, Türkiye'nin yükselişinin büyük bir vizyon çerçevesinde devam etmesi için halihazırdaki milli güvenlik sorunlarına yönelik kapsayıcı ve bütünlükçü derinlikli devlet aklıyla çözüm stratejilerinin kurulması gerekliliği sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, milli güvenlik sorunlarına yönelik çözüm formülleri üretmek ve uluslararası politik düzlemde oyun kurucu vasfını yitirmemek amacıyla Türkiye için özgün, yerli ve milli olacak şekilde yeni bir güvenlik metodolojisinin kurulumu gerekmektedir. Söz konusu yeni bir milli güvenlik metodolojisi üretilirken, Türk-İslam medeniyet değerlerinden beslenilmesi ve güvenlik sorunlarının çözümünde sosyal politikaların anahtar rol üstlenmesine dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda, mezkur çalışmada milli güvenlik konusunda medeniyetler arasındaki anlayış ve zihniyet farklılıkları ele alınarak, Türkiye'nin“merkez ülke”olabilmesi için özgün bir milli güvenlik stratejisine ihtiyacının olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye's accelerated rise at the global level continues, as a result of the strategies it has implemented within the framework of the“World is bigger than five”policy discourse. The background of Türkiye's new global position includes the decisive and stable stance of its strong political leadership and the effective use of national technology in the fields of diplomacy and defense. On the other hand, for Türkiye's rise to continue within the framework of a grand vision, it becomes clear that there is a need to establish comprehensive and holistic solution strategies for current national security issues with profound state acumen. In this context, it is necessary to establish a new security methodology that will be unique, indigenous, and national for Türkiye in order to produce solutions for national security problems and maintain its role as a playmaker in international politics. When developing this new national security methodology, it is important to draw from the values of Turkish-Islamic civilization and to emphasize the key role of social policies in solving security problems. In this regard, this study emphasizes the need for an original national security strategy for Türkiye to become a“central country,”by addressing the differences in understanding and mindset between civilizations regarding national security.