Devlet konservatuvarları kontrbas sanat dalı lise ve lisans öğrencileri için orkestra repertuvarı ders içeriği ve uygulama önerisi
Orchestra repertory course content and implementation proposal for high school and university students of double bass departments in state conservatories
  1. Tez No: 508703
  2. Yazar: ORHAN MERT KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; Devlet Konservatuvarları Kontrbas Sanat Dalı lise ve lisans devre öğrencileri için, Orkestra Repertuvarı dersini geliştirmek üzere hazırlanmış ders içeriği ve uygulama önerilerine ait bilgileri sunan, tarama modelinde bir çalışmadır. Çalışmanın amacı; Orkestra Repertuvarı dersi alan öğrencilere, Klasik Müzik Tarihi dönemlerine ait orkestra müziğini tanıtmak ve repertuvardan seçilen önemli örnekler üzerinde kuramsal ve uygulamalı bilgileri sunmaktır. Bu bağlamda dersin bir diğer amacı da; mezun olduktan sonra senfoni ve opera orkestralarının giriş sınavlarına katılmak isteyen öğrencilerin teknik ve müzikal olarak başarı düzeylerini artırmak olduğu kadar, kültürel açıdan da donanımlı müzisyenlerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is a scanning model that presents information about the theaching program and application proposal prepared to develop the Orchestra Repertory course for high school and undergraduate students in the State Conservatories of Double Bass Departments. The aim of the study is to introduce the orchestral music from the periods of the Classical Music and to present the students with theoretical and practical information on the important examples chosen from the repertoire. In this context, the aim of the course is to contribute to the development of culturally equipped musicians as well as to increase their technical and musical success levels of the students who whish to take place in the entrance examinations of symphony and opera orchestras after graduation.