Devlet Konservatuvarları Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı 'Şan' derslerinde Türk bestecilerinin eserlerinin kullanımı
The use of the musical works of turkish composers in Singing Lessons At State Conservatory?s Stage Arts Department Opera Branch
  1. Tez No: 234419
  2. Yazar: DİLEK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada Devlet Konservatuvarlarının Sahne Sanatları Bölümü Opera AnasanatDalında ?Şan? Derslerinde, Türk Bestecilerinin Eserlerinin Kullanımının incelenmesiamaçlanarak, bu eserlerin kullanımının geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.Bu araştırmada evren; Türkiye'deki Devlet Konservatuvarlarıdır. DevletKonservatuvarlarının Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı olan konservatuvarlarise örneklem olarak alınmıştır. Anket uygulanan üniversiteler; Ankara Üniversitesi DevletKonservatuvarı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Mimar Sinan ÜniversitesiDevlet Konservatuvarı, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Anadolu ÜniversitesiDevlet Konservatuvarı, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Dokuz EylülÜniversitesi Devlet Konservatuvarı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi DevletKonservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarıdır.Konservatuvarlarda görev yapan öğretim elemanlarına uygulanan anketler sonucundaelde edilen bulgulara göre; Devlet Konservatuvarlardaki ses eğitimi sürecinde TürkBestecilerinin eserlerine yeteri kadar yer verilmediği ve bu eserlere ulaşmakta basılı kaynakyetersizliğinden dolayı zorluk yaşandığı saptanmıştır.Araştırma ?Geleneksel müziklerimizin müzik öğretim programlarında yer alması veöğretilmesi müzik kültürümüz açısından önem taşıyacaktır? düşüncesinden hareket edilerek;şan derslerinde Türk Bestecilerinin eserlerinin daha çok kullanılması gereğini ve Türkbestecilerinin eserlerinin kullanımına yönelik kaynak kitapların eksikliğini ortayakoymaktadır.Bilim Kodu : Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim DalıMüzik Öğretmenliği Bilim DalıAnahtar Kelimeler : Opera, Ses EğitimiSayfa Adedi : 95Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Ferda GÜRGAN ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
Master?s, Music Education DepartmentThesis Advisor: Assistant Professor Ferda GÜRGAN ÖZTÜRKThe research aims analyzing the usage of the pieces of Turkish Composers in?singing? classes in Opera Main Art Branch of Performance Arts Department in PublicConservatoires and proposes ways to develop the usage of these pieces.The environment of this study is based on the State Conservatory in Turkey.Conservatories which have Stage Art Departments' Opera Main Art Branch in theirConservatory programs are the sample of this research.The questionnaires were administeredat the universities namely Ankara University state Conservatory, Hacettepe University StateConservatory, Mimar Sinan University State Conservatory, Mersin University StateConservatory, Anadolu University State Conservatory, Cukurova University StateConservatory, Dokuz Eylul University State Conservatory, Zonguldak Karaelmas Universitystate Conservatory and Istanbul University State Conservatory.Data, deriving from the surveys, points that there is not enough emphasize on thepieces of Turkish Composers in the process of vocal training and these pieces are hard to findespecially in terms of printed media.This research states that the pieces of Turkish Composers should be used more in?singing classes? and introduces the lack of printed media about these pieces, based on theidea of ?Using and teaching our traditional music in musical training programs is importantfor our musical culture.?Science Code : Fine Arts Department Music Teaching BranchKey Words : Opera, Voice EducationNumber of Pages : 95Thesis Advisor : Assistant Professor Ferda GÜRGAN ÖZTÜRK