Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi uygulanan hastalarda müziğin ağrı ve anksiyeteye etkisi
Effects of music on pain and anxiety in patients undergoing bone marrow aspiration and biopsy
  1. Tez No: 508725
  2. Yazar: VİCDAN İTİŞGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BELGÜZAR KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi (KİAB) yapılan hastalarda müziğin ağrı ve durumluk anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji BD Klinik ve Polikliniği' nde 12 Ocak- 24 Mart 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 61 hasta oluşturmuştur. KİAB sırasında 9 hasta çıkarılma kriterlerine uyduğu için araştırma 26 hasta kontrol ve 26 hasta müzik terapi grubunda olmak üzere 52 hastayla tamamlanmıştır. Kontrol grubunda standart yöntemle, müzik terapi grubunda müzik terapisi eşliğinde KİAB yapılan hastalar yer almıştır. Araştırmaya başlamadan önce, hasta gruplarının belirlenmesi için bilgisayar programı kullanılarak hekim ve cinsiyet açısından tabakalı randomizasyon uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; hastaların tanıtıcı ve tıbbi özelliklerinin belirlenmesi için bilgi toplama formu, ağrı şiddetinin değerlendirilmesi için Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ve anksiyete düzeyini belirlemeye yönelik Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Kontrol ve müzik terapi grubundaki hastaların tanıtıcı ve tıbbi özellikleri açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Kontrol ve müzik terapi grubundaki hastaların KİAB öncesinde durumluk ve sürekli anksiyetesinin orta düzeyde olduğu ve iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Kontrol ve müzik terapi grubundaki hastaların durumluk anksiyete puan ortalamalarının KİAB uygulaması sonrasında, uygulama öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as randomise controlled trials to determine whether music can reduce pain and state anxiety in patients undergoing bone marrow aspiration and biopsy.The research was carried out in the Hematology Clinic and Policlinic of Gülhane Education and Research Hospital between 12 January 2017 and 24 March 2017. The sample of the study consisted of 61 patients. The study was completed with 52 patients, 26 in the control group and 26 in the music therapy group, as 9 patients met the exclusion criteria during the administration. The control group included patients who undergoing bone marrow aspiration and biopsy using the standard method and the music therapy group included patients who undergoing bone marrow aspiration and biopsy with the music therapy. Prior to the start of the study, stratified randomisation was performed in terms of physician and gender using a computer program to identify patient groups. In order to collect data in the research; data collection form for the identification of the introductory and medical characteristics of the patients, Visual Analog Scale for assessment of pain severity, the State-Trait Anxiety Inventory for determining anxiety level were used. There was no statistically significant difference between the control and the music therapy groups in terms of their introductory and medical characteristics (p>0.05). Patients in the control and music therapy groups both had a moderate level of state and trait anxiety before the procedure and there was no statistically significant difference between two groups (p>0.05).