Diyabetik ketoasidoz tanısı ile acil servise başvuran hastaların geliş klor düzeyi, tedavi sırasında verilen klor miktarı ile asidozdan çıkış süresi arasındaki ilişki
Assosication between initial chloride concentration, infused chloride amount during the treatment and the duration of acidosis recovery of patients who refer to emergency department with diabetic ketoacidosis
  1. Tez No: 508762
  2. Yazar: MÜGE SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİR KARACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Child Health and Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Diyabetik Ketoasidoz (DKA), tip 1 diyabetin, insülin miktarının azalmasına ve insülin karşıtı hormonları artışına bağlı olarak gelişen, metabolik asidoz, ciddi dehidratasyon ve elektrolit anormallikleriyle hayatı tehdit edebilen en önemli komplikasyonudur. Klor, DKA tedavi süresince fazla miktarda klordan zengin sıvı verilmesi ve keton atılımı artışı ile renal absorbsiyonu artan, buna bağlı olarak da hiperkloremik metabolik asidoz yol açarak asidozda kalma süresini etkileyen bir elektrolittir. Bu çalışmadaki amacımız, DKA ile başvuran çocuklarda serum klor düzeyi değişimi ve tedavi sırasında verilen klor miktarı ile hastanın asidozdan çıkış süresi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Ocak 2015 ve Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise diyabetik ketoasidoz tanısı ile başvuran, 0-18 yaş arasında 96 hasta verisi dahil edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 8.33 yıl, 50'si (%52.9) erkekdi. En sık görülen semptom 73 (%76) hastada poliürü ve polidipsiydi. 19 hastada (%19.8) hafif, 32 hastada (%33.3) orta, 45 hastada (%46.9) ağır diyabetik ketoasidoz tespit edildi. Tanı anında ortalama pH değeri 7.07±0.13, HCO3 değeri 8.4±2.98 mmol/L, anyon gap düzeyi 19.6±5.54 mmol/L olarak hesaplandı. 43 (%45) hastada takip sırasında hipopotasemi (K
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic ketoacidosis, is a life threatening major complication of type 1 diabetes which results from deficiency of insülin and increased level of counterregulatory hormones with metabolic acidosis, severe dehydration and electrolyte abnormalities. Chloride, influences of acidosis period with hyperchloremic metabolic acidosis which results the use of large amount of chloride-rich fluids and prefential renal excretion of ketones over chloride. The aim of this study is to determine the relationship between the change in serum chloride concentration and the amount of chloride given during treatment with the duration of acidosis withdrawal in the children who applied with diabetic ketoacidosis. Materials and Methods: This study was carried out between January 2015 and December 2017 by Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Disease Training and Research Hospital Emergency Service with 96 patients between 0-18 years old, who were diagnosed with diabetic ketoacidosis, were included. Results: The mean age of diagnosis of the patients included in the study was 8,33 years. Fifty patients (52.9%) were male. The most common symptom was polyuria and polydipsia in 73 patients (76%). 19 (%19.8) patients were mild, 32 (%33.3) patients were moderate, 45 (%46.9) patients were severe diabetic ketoacidosis. At initial presentation, the mean pH value was 7.07 ± 0.13, the HCO3 value was 8.4 ± 2.98 mmol / L, and the anion gap level was 19.6 ± 5.54 mmol / L. In 43 (45%) patients, hypopotasemia (K