Diyabetik ketoasidoz tanısı ile acil servise başvuran hastalarınerken prognoz tayini için etkin faktörlerin belirlenmesi veprognostik risk skorlama modeli oluşturulması
Determination of risk factors in patients admitted to the emergency department with the diagnosis of diabetic ketoacidosis and creating a prognostic risk score
  1. Tez No: 990971
  2. Yazar: ZEHRA BORACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN AKOĞLU, UZMAN EMİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
DKA hastaları klasik olarak hiperglisemi, anyon açıklığı artmış metabolik asidoz ve ketonemi ile karakterize olan acil klinik bir tablodur. Bu klinik tablo ile acil servise başvuran hastaların ivedilikle tanınarak tedavi başlanması gerekmektedir. Standart tedavi protokolünün uygulanması, anyon açıklığının azalmasını, hastane yatış süresinde kısalmasını ve oluşacak komplikasyonların daha az görülmesini sağlar. DKA'ya bağlı mortaliteyi ve prognozu tahmin etmek için bazı skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı DKA Mortality Prediction Model (MPM)'dir. 2002 yılında Stamatis Efstathiou ve arkadaşları tarafından oluşturulmuştur. Bizim yaptığımız bu çalışmada ise daha fazla ve farklı parametreler değerlendirilerek hastaların klinik sonlanımını öngörecek güncel bir risk skorlama modeli oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, tek merkezli, gözlemsel bir prognostik faktör arama ve model geliştirme çalışması olarak, 2022 tarihinde başlanmış olup, 2023'e kadar devam etmiştir. Çalışma süresinde kliniğimize DKA tablosuyla başvuran 18 yaş üzeri Tip 1 ve Tip 2 DM tanılı tüm hastalardır. Çalışmaya, 92 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 6 tanesi sonradan çalışmadan çıkarma kriterlerini karşıladıkları için çalışmadan çıkarılmıştır. Çalışmamız toplam 86 hasta üzerinden raporlanmıştır. Tüm analizlerde Medcalc İstatistik Paket Programı v20.214 ve Jamovi İstatistik Paket Programı v2.3.19 kullanılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 86 hastanın %35'i erkek, %65'i Kadındır. Erkeklerde 72 saat içinde mortalite gözlenmezken (%0) kadınlarda 8 kişide mortalite (%14) belirlenmiş olup aradaki fark istatiksel olarak anlamlıdır (p=0,046).86 hasta arasında mortalite olan grupta başvuru anında pSO2 (%) düzeyi ve GKS anlamlı olarak daha düşüktür (sırasıyla p=0.030 ve 0,007). Tüm hastalarda ilk kan gazı ölçüm sonuçlarına ulaşılmıştır. Sayısal olarak mortalite olan grupta baz açığı daha fazla, laktat daha yüksek, 10 bikarbonat daha düşük olsa da istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. DKA tablosunun oluşumunda altta yatan sebep tespit edilmesi önem arz etmektedir, çalışmamıza dahil edilen 86 hastanın DKA tablosuna girmesini tetikleyen faktörler incelendiğinde en sık sebep araya giren enfeksiyon olarak tespit edilirken ikinci en sık sebep ise tedavi uyumsuzluğu olmuştur. Çalışmamızdaki 86 hastanın takip edildikleri kliniklerdeki sonlanım durumları incelenmiştir. Buna göre 86 hastanın 59'una servis (%68,6) 27'sine YBÜ'de (%31,4) takip kararı verilmiştir. Servis takibi verilen hastaların 1'inde (%12,5), YBÜ takibi gereken hastaların 7'sinde (%87,5) ölüm gözlenmiştir. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bu çalışmada, DKA oluşumuna zemin oluşturabilecek hastaya, hastalığa ve tedaviye ait risk faktörleri ve prognostik değeri olabilecek başvuru parametreleri incelenmiştir. Kadın olmak, yaşlı olmak, bilinç değişikliği veya GKS düşüklüğü ile başvurmak, başvuruda pSO2 değerinin düşük olması mortaliteyi öngördüren istatistiksel olarak anlamlı faktörlerdir. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da mortalite görülen DKA hastalarında bir tetikleyici olarak enfeksiyonun daha fazla olduğu; başvuru glukoz, kreatinin, laktat, baz açığı, SKB, DKB, N, SS ölçümlerinin daha yüksek; bikarbonat, pH ölçümlerinin daha düşük olduğunu belirledik. DKA sebebiyle ölen hastaların ölmeyenlere göre OAD kullanma oranı daha yüksek, süresi daha kısa, düzenli kullanma oranı daha yüksek; insülin kullanma oranı daha düşük, süresi daha uzun, düzenli kullanma oranı daha düşük olarak belirlenmiştir. Bu farkların çoğu sayısal olarak anlamlı olmasına rağmen düşük örneklem boyutu sebebiyle istatistiksel anlamlı fark belirleyemedik.
Özet (Çeviri)
DKA is a triad characterized by hyperglycemia, metabolic acidosis with an anion gap and also ketonemia. This is a medical emergency which requires immediate intervention and prompt treatment. It is accepted as plausible to diminish anion gap, duration of hospital stay as well as the life threathining complication via administration of the available standardized treatment protocols. There are scoring systems available of which are applicable to predict mortality and prognosis for DKA. Most popular and commonly used one is DKA Mortality Prediction Model (MPM). This prediction model was conducted by Stamatis Efstathiou et al. in 2002. In our study, it was aimed to design an up-to-date risk scoring model that would predict the clinical outcome of patients by evaluating adverb and discrete parameters. This study was designed as a single-center, observational prognostic factor search and model development study,which was conducted in between 2022 and 2023 in Marmara University Pendik Training and Research Hospital. All patients with a diagnosis of Type 1 and Type 2 DM over the age of 18 who admitted to our clinic with DKA were included during our study period.92 patient's data were collected in our study but 6 of them met the exclusion criteria that overall 86 patients were reported in the analyses segment. In all our statistical analysis, Medcalc Statistics Package Program v20.214 and Jamovi Statistics Package Program v2.3.19 were used. 35 percent of 86 patients were male while the remaining 65 percent were female in gender. In comparison of the gender groups over mortality was detected in 8 of the patients and they were all female patients with a percentage of 14. This is a statistically significant value (p=0,046). Moreover, eight patients with detected mortality at the end 3rd day, shown to have lower saturation levels and also lower glascow coma scores. When we analyze the venous blood gas results of our 86 patients at the time of admission to the emergency room, we are able to conclude that mortality was detected in the 12 patients with higher lactat levels, inreased base deficit and lower bicarbonate levels,numerically. Furhermore eighty six patients were evaluated for the principal precipitating cause of DKA that the infectious causes were detected as the most common underlying reason while the second most common was detected as the treatment noncompliance. According to results obtained from our study, we conclude that 68,6% of our patients were hospitalized in while 31,4 percent were exported to intensive care units. Mortality was detected in 12,5 percent of the patients which were transported to hospital wards however seven of the patient who were followed up in the intensive care units were dead at the end of the 3rd day of follow up. The difference inbetween two groups was detected as statistically significant. In this study, the risk factors of the patient, the disease and the treatment, which may form the basis for the formation of DKA, and the application parameters that may have prognostic value were all tried to be examined. As a result, we are able to conclude that being female and old, presenting with a change in consciousness or having low GCS, and a low pSO2 value at admission are statistically significant factors predicting mortality. Although it is not statistically significant, infection is more common as a trigger in DKA patients with mortality. Moreover, higher glucose levels, creatinine, lactate, base deficit, SBP, DBP, heart rate measurements are noted in the patients with mortality, however lower ph and bicarbonate levels were measured in DKA patients with mortality. Patients who died due to DKA, had a higher rate of using OAD, a shorter duration of OAD usage, and a higher rate of regular use. For the insulin treatment,DKA patients with mortality had lower rate of insulin use , longer duration of insulin treatment lower regular rate of insulin treatment. Although most of these differences were numerically significant, we could not detect a statistically significant difference due to the small sample size.