Kristal özlü fiberde radyasyon modunda ikinci harmonik üretimi verimlilik analizi
Radiation mode second harmonic generation efficiency analysis of crystal cored fibers
- Tez No: 50880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada organik kristal özlü fiberde radyasyon modunda ikinci harmonik üretim verimliliği analizi yapılmıştır. Çalışma beş bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde optik fiberin tarihçesi, optik fiberin ışın teorisi yaklaşımı ve elektromanyetik mod analizi ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde izotropik olmayan ortamda dalga yayılımı, nonlineer optik, nonlineer optik malzemeler ve özellikleri ile ilgili temel kavramlar özetlenmiştir. Üçüncü bölümde külçe yapılarda, düzlemsel, kanal, silindirik dalga kılavuzu yapılarında ikinci harmonik üretimi incelenmiştir. Kristal özlü fiberlerde radyasyon modunda ikinci harmonik güç elde edilmesi ve buna bağlı olarak ikinci harmonik üretim verimliliği, dördüncü bölümde incelenmiştir. İlk olarak, kristal özlü fiberde radyasyon modu ikinci harmonik gücü ve üretim verimliliği teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra, elde edilen radyasyon modu ikinci harmonik üretim verimlilik ifadeleri kullanılarak, yüksek etkin nonlineer katsayıları sebebiyle ikinci harmonik üretiminde MNA, DAN, POM, MAP, MBNA, MBNAP, benzil ve PNP öz malzemeleri olarak kullanılmış, bu malzemeler için verimliliği en büyük yapacak optimum öz-yelek çiftleri belirlenmiştir. Önce, öz çapının radyasyon modunda ikinci harmonik üretim verimliliğine etkisi incelenmiş, MNA ve MBNA gibi etkin nonlineer katsayısı çok yüksek (sırasıyla 250,454 pm/V) iki malzemenin öz olarak kullanıldığı fiberde, ikinci harmonik verimliliğin, etkin nonlineer katsayısı daha düşük (sırasıyla 50,48 pm/V) DAN ve PNP öûü fiberlerin verimliliğinden çok daha düşük (yaklaşık onda biri) olduğu görülmüştür. Radyasyon modunda ikinci harmonik verimliliğini etkileyen değişkenler arasında, overlap integralinin ve faz uyumunu işe katan sine teriminin büyüklüğünün Cherenkov açısına bağlı değişimleri incelenmiş, MNA ve MBNA ile oluşturulan kristal özlü fiberde, overlap integrali ile sine terimlerinin çarpımının DAN ve PNP ile oluşturulan kristal özlü fibere göre daha küçük olduğu görülmüştür. Çeşitli öz-yelek çiftleri için overlap integrali ile sine terimlerinin Cherenkov açısına bağlı değişimlerinden, bu terimlerin çarpımının büyüklüğünün, radyasyon modu ikinci harmonik verimliliğini belirlemede genel bir kriter olabileceği tesbit edilmiştir. MAP ve DAN öz ve katkılı SİO2 yelek malzemeleri ile oluşturulan çeşitli kristal özlü fiberler için, verimin dalgaboyuna bağlı değişiminin incelenmesinden, belirli bir çalışma frekansında en büyük verim elde edebilmek için öz çapının veya yelek malzemesinin değiştirilmesi seçeneklerinden biri kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, radiation mode second harmonic generation efficiency of organic crystal cored fibers has been analysed. The study consist five sections. In the first section, the history of optical fibers, the basics of ray theory approximation and electromagnetic modal analysis of optical fibers has been given. In the second chapter, the basic concepts relating to wave propagation in an anisotropic medium, non-linear optics and non-linear optical materials has been outlined. In the third chapter guided and radiation mode second harmonic generation efficiency of bulk and wave guide (planar, channel and cylindrical) structures has been examined. Initially, radiation mode second harmonic generation efficiency in crystal cored fibers has been examined in the fourth chapter. Afterwards, by using the second harmonic generation efficiency terms, because of their high effective non-linear coefficients, the organic materials such as MNA, DAN, POM, MAP, MBNA, MBNAP, PNP and Benzil are preferred. For these core materials, cladding materials that will boost the efficiency has been determined. The effect of core diameter to radiation mode second harmonic generation efficiency was examined. Even though the effective nonlinear coefficients of MNA and MBNA are higher, (250, 454 pm/V for MNA,MBNA and 50, 48 pm/V for DAN, PNP respectively) their second harmonic generation efficiencies are lower than DAN and PNP cored fibers. Among the variables effecting the radiation mode second harmonic generation efficiency the variation of the overlap integral and sine term taking into account the phase matching depending on the Cherenkov angle has been examined. In MNA and MBNA cored fibers the product of overlap integral and sine term was found less than the same values obtained for DAN and PNP cored fibers. Thus, the magnitude of this product can be used as a general criteria for determining radiation mode second harmonic generation efficiency for a given core-cladding pairs. From the examination of second harmonic generation efficiency depending on the wavelength of DAN and MAP cored fibers with doped S1O2 cladding, for a given wavelength, to get the maximum efficiency, the change of both core diameter and cladding material can be used.