Perioperatif havayolu değerlendirilmesinde antropometrik ölçümler ve zor laringoskopi insidansı araştırılması
Anthropometric measurements and research of difficult airway incidance during perioperative airway evoluation
- Tez No: 508822
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE HADİMİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda genel anestezi altında operasyon geçirecek hastalarda operasyon öncesi uygulanan antropometrik ölçümlerin zorlu laringoskopiyi öngörmedeki etkinliği Cormack-Lehane testi ile karşılaştırılarak araştırıldı. Çalışmaya 18-75 yaş arası toplam 400 hasta alındı. Demografik veri olarak yaş, boy ve ağırlık değerleri kaydedildi. Zor laringoskopi insidansı için Cormack-Lehane testi ve önceden belirlemeye yönelik öngörü testleri olan Mallampati testi, üst dudak ısırma testi, interinsizör mesafe, sternomental mesafe, tiromental mesafe, boyun çevresi, boyun uzunluğu, mandibula uzunluğu, mandibula genişliği ölçümleri olguların tümüne uygulandı. Bu testler direkt laringoskopi testi olan Cormack-Lehane testi ile karşılaştırıldı. Zor laringoskopi insidansı % 12.5 olarak bulundu. Demografik veriler açısından kolay ve zor entübasyon grupları karşılaştırıldığında sadece vücut kitle indeksinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Tüm zor laringoskopi öngörü testleri Cormack-Lehane sınıflaması ile karşılaştırıldığında sadece boyun uzunluğu, boyun çevresi, Mallampati testi ve interinsizör mesafe ile istatistiksel anlamlı fark saptanırken, tiromental mesafe, sternomental mesafe, mandibula uzunluğu ve genişliği ile istatitistiksel anlamlı fark saptanmadı. Yapılan ROC analizine göre etkinlik gücü en yüksek test boyun çevresi saptanmış olup cut–off değeri 41.8 cm olarak bulundu. Sonuç olarak preoperatif değerlendirmede kullanılan Mallampati sınıflaması, boyun uzunluğu ve boyun çevresi saptadığımız yüksek spesifite ve negatif öngörü değerleri ile kolay laringoskopilerin belirlenmesinde yararlıdır. Her üç testte ılımlı sensitivite ve düşük pozitif öngörü değerleri nedeniyle klinik uygulamada zor entübasyonun öngörülmesinde yetersiz kalmıştır. Entübasyon güçlüğü birçok faktöre bağlı olduğu için, hastaların değerlendirilmesinde birden fazla tanı testinin bir arada kullanılmaları ve coğrafi farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of pre-operative anthropometric measurements were compared with the Cormack-Lehane test in predicting the laryngoscopy difficulty among the patients who went general anesthesia at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology. A total of 400 patients with a range of 18-75 years-old were included in this study. Age, height and weight of the study population were noted as the demographic values. Cormack-Lehane test was performed to each patient to detect the incidence of laryngoscopy difficulty. Mallampati test, upper lip bite test, the measurements of inter incisor gap, sternomental distance, thyromental distance, the length and circumference of the neck, the mandibular length and width were performed to all patients as the predictive tests in detecting the intubation difficulty. These tests were compared with the Cormack-Lehane classification that is a direct laryngoscopy test. The incidence of the laryngoscpy difficulty was 12.5 %. Among the demographic values, only body mass index showed statistically significant difference when the easy and difficult intubation groups were compared. When all the predictive laryngoscopy tests were compared with the Cormack-Lehane test, the length and circumference of the neck, Mallampati test and inter incisor gap showed statistically significant difference. Sternomental distance, thyromental distance, the length and width of the mandibula did not show any significant difference. ROC analyses showed the highest efficiency with the circumference of the neck and cut-off value was 41.8 cm. As a result, Mallampati classification which is used in pre-operative evaluation is helpful in detecting the easy laryngoscopy patients with high specificity and negative predictive values. All of the three tests were failed to predict the intubation difficulty with low sensitivity and specificity values. Thus the intubation difficulty depends on multiple factors, more than one test should be used together and the geographic variations should be considered.