Poliklinik başvurularında obezite ve depresyon ilişkisinin incelenmesi
Research the relationship between obesity and depression in outpatient clinics
  1. Tez No: 508849
  2. Yazar: ÜMİT BARAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç Obezite ve depresyon, tüm dünyada ve ülkemizde, sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Genç yaş gruplarında bildirilen çalışmalarda, çoğunlukla bu iki durum arasında karşılıklı bir etkileşim olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; erişkinlerde, obezite ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem Olgu ve kontrol grubunu tanımlamaya ve karşılaştırmaya yönelik olarak planlanan bu çalışmaya 18-65 yaş grubunda, 92 obez ve 107 obez olmayan toplam 199 birey alınmıştır. Yaş grupları, ortalamaya göre sınıflandırılarak incelenmiştir. Beden ölçümleri, Biyo Elektriksel İmpedans analizi ile yapılmıştır. Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tanımlanmasına göre Beden Kütle İndeksi ≥30 olarak sınıflandırılmıştır. Hamilton Depresyon Ölçeği kullanılarak her iki grupta depresyon durumu incelenmiştir. Ölçekte sekiz ve üzeri puan hafif depresyon olarak değerlendirilmiştir. Yaşa ve cinsiyete göre eşleştirilen gruplarda obezitenin depresyon, depresyonun obezite için risk oluşturup oluşturmadığı hesaplanmıştır. Bulgular Obez grupta depresyon % 59.8, obez olmayan grupta %40.2 oranında saptanmıştır. Gruplarda, yüksek depresyon puanları daha fazla oranda kadınlarda izlenmiş, ancak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Olgu ve kontrol grubunda, yaş değişkeni grup ortalaması üzerinde olan katılımcılarda depresyon oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Obez grupta depresyon ölçek puanları, klinik olarak anlamlılık değerine yakın bulunmuştur. Depresyon ölçek puanlarının obez grupta, obez olmayan gruba göre 1.36 kat daha fazla yüksek olduğu, obezitenin depresyonu 1.36 kat artırdığı saptanmıştır. Her iki grupta toplam 102 olguda depresyon saptanmıştır (%51.2). Depresyon olgularının % 61.85'ini obez katılımcıların, % 38.15'ini obez olmayan katılımcıların oluşturduğu görülmüştür. Depresyon ölçek puanları yüksek olan katılımcılarda obezite 1.62 kat fazla saptanmıştır. Sonuç Bu çalışma grubunda obezitenin depresyon, depresyonun da obezite riskini, istatistiksel olarak anlamlı ölçüde olmasa da artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim Obesity and Depression, all around the world and in our country, is an important health problem whose frequency is ever-increasing. In the studies reported in young age groups, it was shown that there is mostly a mutual interaction between these two situations. The aim of this study is to; investigate the relationship between obesity and depression in adults. Material and Methods In this study, which was planned in order to define and compare the case and control groups, 92 obese and 107 non-obese of 199 individuals in 18-65 age group were included. Age groups were studied by classifying according to the average. Body measurements were conducted through Bio-electrical Impedance Analysis. Obesity was classified as ≥30 according to body mass index of World Health Organization. Depression cases of both groups were studied by using The Hamilton Rating Scale for Depression. Eight and higher scores in the scale were regarded as mild depression. In the groups matched according to age and gender, it was identified that whether obesity constitute a risk for depression or depression constitute a risk for obesity. Results The depression rates were identified as %59.8 in the obese group and %40.2 in the non-obese group. In the groups, higher depression rates were monitored in women, however the difference was not found as statistically meaningful. In the case and control groups, it was observed that the depression rates of the participants with a higher age variable than group-mean were identified higher. Depression scale scores in the obese group were clinically found to be close to the significance level. It was found that depression scale scores in obese group were higher 1.36 times compared to non-obese group and obesity triggers depression 1.36 times. In both groups, depression was identified in 102 cases in total (%51.2). It was found that obese participants constitute %61.85 of depression cases, and %38.15 non-obese participants, respectively. In the participants with a higher depression scale score obesity was observed 1.62 times higher. Conclusion In this study group, it was found that obesity increases the risk of depression and depression also increases the risk of obesity, though not in a significant level.