Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bölümüne başvuran obez çocuklarda metabolik sendrom sıklığının belirlenmesi veD vitamini düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of the frequency of metabolic syndrome in obese children applying to the Pediatric Endocrinology Department of Meram Faculty of Medicine and evaluation of the relationship with vitamin D level
- Tez No: 702629
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada fazla kilolu çocuklarda antropometrik ölçümler ile laboratuvar parametrelerini değerlendirerek metabolik sendrom sıklığını belirlemek ve metabolik sendrom sıklığıyla D vitamini düzeyi arasında ilişki olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif dosya taraması olarak planlanan bu çalışmanın evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniği'ne 01.01.2017-30.12.2019 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastalar oluşturdu. Hastalar ilk başvurularında kaydedilen bilgiler doğrultusunda değerlendirildi. Kişilerin rutin kan testleri, D vitamini düzeyleri, antropometrik ölçümleri bir forma kaydedildi. Metabolik sendrom varlığı IDF ve DSÖ kriterlerine göre tespit edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 296 katılımcının yaş ortalaması 12,39±1,87 (10-16) yıl idi. Katılımcıların %50,7'si (n=150) erkek, %49,3'ü (n=150) kadındı. Katılımcıların %34,8'inde(n=103) D vitamini eksik(20ng/ml) bulundu. Katılımcıların D vitamini düzeyi kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of metabolic syndrome by evaluating anthropometric measurements and laboratory parameters in overweight/obese children and to determine whether there is a relationship between metabolic syndrome frequency and vitamin D level. Materials and methods: The population of this study, which was planned as a retrospective file scan, consisted of patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, Department of Pediatrics, Endocrinology Polyclinic between 01.01.2017 and 30.12.2019 and met the inclusion criteria. The patients were evaluated according to the information recorded at their first admission. Routine blood tests, vitamin D levels, anthropometric measurements of the individuals were recorded in a form. Presence of metabolic syndrome was determined according to IDF and WHO criteria. Results: The mean age of the 296 participants included in the study was 12.39±1.87 (10-16) years. 50.7% (n=150) of the participants were male and 49.3% (n=150) were female. Vitamin D deficient in 34.8% (n=103) of the participants (20ng/ml). Vitamin D of the participants was measured in winter, spring, summer and autumn seasons.