St elevasyonlu miyokard enfarktüslü hastalarda başvuru sırasında bakılan kan şekeri düzeyi̇ni̇n anjiyografi̇k no-reflow ile ilişkisi
The relation between blood glucose on admission with angiographic no-reflow in patients with st elevation myocardial infarction
- Tez No: 508866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ACET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı dünyada en yaygın ölüm nedenidir. Biz çalışmamızda STEMI'li hastalarda başvuru kan şekeri yüksekliği ile no-reflow arasındaki ilişkiyi araştırdık. Daha önceki çalışmalarda hiperglisemi ile STEMI sonrasında artmış kalp yetmezliği, kardiyojenik şok ve ölüm riski arasındaki ilişki gösterilmiş ancak altta yatan mekanizması açıklanamamıştır. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Yoğun Bakımı'na yatırılan STEMI'li 900 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Tüm hastaların yoğun bakım ünitesine kabullerinde serum kan şekeri ile birlikte diğer laboratuar parametreleri ölçüldü. Önceki çalışmalara uygun olarak, TIMI akım derecesi ≤2 olanlar no-reflow fenomeni olarak değerlendirildi. Hastalar reflow ve no-reflow şeklinde gruplandırıldı. Tüm bilgiler dökümante edildi. Bulgular: Çalışmamızda 372 hasta analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar primer PCI sonrası TIMI akımına göre sınıflandırıldığında; 70 hasta (%19) no-reflow grubuna dahil edilirken 302 hasta (%81) reflow grubuna dahil edildi. Yaş ortalaması reflow grubunda 60.9±13.7, no-reflow grubunda 66.1±13.4 idi (p=0.005). Başvuru anındaki kan şekeri ortalaması no-reflow grubunda 199.7±106.9 mg/dl, reflow grubunda 163.8±71.1 mg/dl izlendi (p=0.001). Stepwise forward çok değişkenli lojistik regresyon analiziyle yaş (p=0.001), Killip sınıfı (p=0.010), kan şekeri (p=0.038), MPV (p=0.039) ve nötrofil sayısının (p=0.030) no-reflowun bağımsız öngördürücüleri olduğu gösterildi. Sonuçlar: STEMI ile gelen hastalarda başvuru kan şekeri düzeyi yüksekliği ile no-reflow fenomeni arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Başvuru kan şekeri düzeyi, no-reflow gelişmesi açısından bağımsız bir öngördürücü olarak kabul edilebilir. STEMI ile gelen hastalarda başvuru kan şekerinin düşürülmesi ile no-reflow fenomeninin azalabileceğini gösteren çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Coronary artery disease is the most common cause of death in the world. We investigated the association between hyperglycemia and the no-reflow phenomenon in patients with Acute ST-Elevation Myocardial Infarction (STEMI). Hyperglycemia is associated with increased risks of heart failure, cardiogenic shock, and death after STEMI, but its underlying mechanism remains unknown. Materials and methods: We analyzed 900 retrospective consecutive patients admitted for STEMI to the Coronary Care Unit of Dicle Universiy Heart Hospital. All patients in the intensive care unit admission, serum blood glucose levels with other laboratory parameters were measured. We defined angiographic no-reflow phenomenon as a coronary TIMI flow grade ≤2 after vessel re-canalized. Patients were grouped into reflow and no-reflow. All data were documented. Results: A total of 372 patients who underwent p-PCI were enrolled in the study. 70 patients (19%) was included in the no-reflow group, 302 patients (81%) were included in the reflow group. The mean age was 60.9 ± 13.7 in the reflow group, the no-reflow group was 66.1 ± 13.4 years (p=0.005). Admission mean blood glucose level in no-reflow group was 199.7 ± 106.9 mg/dl, in the reflow group was 163.8 ± 71.1 mg/dl (p=0.001). By stepwise forward multivariate logistic regression analysis; age (p=0.001), Killip class (p=0.010), admission blood glucose levels (p=0.038), MPV (p=0.039) and neutrophil counts (p=0.030) were shown to be independent predictors noreflow. Conclusions: In patients presenting with STEMI application was a significant association between a high level of blood sugar on admission with no-reflow phenomenon. High blood glucose level on admission, can be considered as an independent predictor of no-reflow phenomenon. Application in patients presenting with STEMI done studies showing no-reflow phenomenon can be reduced by lowering blood glucose level.