St elevasyonlu akut miyokard infarktüsü ile başvuran ve primer perkütan girişim yapılan hastalarda ortalama trombosit hacminin kısa dönem hastane içi mortaliteye etkisi
Effect of mean platelet volume on short term in -hospital mortality of patients who present with st elevated myocardial infarction and undergone primary percutanase intervention
  1. Tez No: 306063
  2. Yazar: AHMET GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut Koroner Sendrom patofizyolojisinde trombositler anahtar rol oynamaktadırlar. Bizim çalışmada amacımız Akut STEMI ile başvuran ve ağrısının ilk 12 saati içerisinde olup Primer PKG yapılan hastalarda OTH ve trombosit sayısının hastane içi kısa dönem mortaliteye etkisini araştırmaktır.Çalışmaya akut STEMI ile başvuran toplam 126 hasta alındı. Ortalama yaşları 58.90 ± 12.99,103 erkek,23 kadın hasta alındı. Hastalardan acil servise başvuru sırasında kardiyak enzimler dahil,Hemogram,PT,PTT ve Hepatit için kan alındı.Kardiyak risk faktörleri sorgulandı.Primer PKG hakkında bilgi verilip yazılı onamı alınan hastalar kateter laboratuarına alınarak infarktan sorumlu lezyona deneyimli kardiyolog (> 75 PKG/yıl) tarafından PKG yapıldı.OTH ve trombosit sayısı ile mortalite arasındaki ilişki Mann Whitney U testi kullanılarak değerlendirildi.Acil servise başvuru sırasında ki OTH ile hastane içi mortalite arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmazken (p= 0.428),trombosit sayısıyla anlamlı (p= 0.002) ilişki saptandı.Daha önce yapılan çalışmalarda OTH' nin kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olduğu ve prognoz takibinde kullanılabilen ucuz, basit bir test olduğu gösterilmiştir ancak bu çalışmada OTH değerleri ile mortalite arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptayamadık. Trombosit sayısıyla mortalite arasında anlamlı istatiksel ilişki saptadık. OTH ve trombosit sayısının akut STEMI arasındaki ilişkisini daha geniş hasta serileri içeren prospektif, randomize çalışmalarda değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Platelets plays an important role in pathology of Acute Coronary Syndromes. In this study our aim is to investigate the effects of MPV and platelet counts on short term mortality, in patients with Acute STEMI presenting within 12 hours and taken to the catheterization laboratory for primary PCI.126 consecutive patients presenting with Acute STEMI were included in our study. Of these 126 patients 103 were male, 23 were female. Mean age of the study population was 58.90±12.99. Blood samples were taken in the emergency department for the evaluation of cardiac enzymes, CBC, PT, aPTT and hepatitis. All patients were informed about the primary PCI and written consent was taken. Primary PCI for the infarct related artery was performed by an experienced invasive cardiologist (> 75 PCI/year). Effects of MPV and platelet count on mortality were evaluated by Mann Whitney-U test.Relationship between mortality and MPV in the first medical contact was found to be statistically insignificant (p= 0.428), however platelet count was found to be statistically significant (p= 0.002).Although MPV was found to be a prognostic risk factor for cardiovascular diseases in other studies, we could not find any statistically significant relationship between MPV and mortality. However relationship between platelet count and mortality was found to be statistically significant in our study. We need large, prospective and randomized studies to further evaluate the relationship between MPV, platelet count and STEMI.