Elektif laparoskopik vakalarda trendelenburg ve ters trendelenburg pozisyonunun hemodinami, oksidatif stres faktörleri ve postoperatif omuz ve sırt ağrısı üzerine olan etkisi
The effects of trendelenburg and reverse trendelenburg position on hemodynamics, oxidative stress factors, postoperative shoulder and back pain in elective laparoscopic surgery
  1. Tez No: 508874
  2. Yazar: DEMET ŞEN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULMENAP GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Laparoskopi; karnı açmadan karın içini görüntüleyip gerekli girişimleri yapmak olarak tanımlanabilir. Teknolojideki gelişmeler, postoperatif ağrının azlığı, hastanede yatış süresinin kısalığı ve normal günlük aktiviteye dönüşün hızlı olması gibi nedenler laparoskopik girişimlerin cazibesini artırmıştır. Laparoskopik vakalarda operasyon alanının daha rahat görülebilmesi için organların uzaklaştırılması amacıyla hastalara çeşitli pozisyonlar verilmektedir. Çalışmamızda bu pozisyonların hastalar üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda elektif laparoskopik alt ve üst batın vakalarında trendelenburg ve ters trendelenburg pozisyonunun hemodinami, TAS ve TOS değerleri, postoperatif omuz ve sırt ağrısı üzerine etkisine bakıldı.. Etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra çalışmamıza yaşları 18-65 arası, ASA I ve II olan 60 kadın olgu katıldı. Hastalar operasyon sırasındaki pozisyonlarına göre iki gruba ayrıldı. Hasta grupları arasında yaş, boy, kilo açısından istatistiksel olarak bir fark yoktu. Pozisyon süreleri açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Gruplarda, anestezi süresi ve cerrahi sürelere bakıldığında bu değerlerin, Grup II'de anlamlı derecede daha yüksek olduğu görüldü (p0,05). Ancak grup içi karşılaştırmalarda TOS2 değerinin hem Grup I'de hemde Grup II'de anlamlı derecede yükselmiş olduğunu gördük (p0,05). Ancak TAS2 ve TOS2 değerleri kullanılarak belirlenen OSİ2 değeri hem grup içinde, hemde gruplar arasında Grup II'de anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p0,05). Çalışmamızda hasta pozisyonunun postoperatif omuz ve sırt ağrısı üzerine etkilerine de bakıldı.
Özet (Çeviri)
Laparoscopy; view and make surgical operation without opening the abdomen. The allure of laparoscopic interventions are technology improvements,less postoperative pain, short duration of hospital stay and return to normal daily activity quickly. We had different positions in laparoscopic cases, because of looking operation area more comfortable, removal of organs to opportunity for surgical case. In our study, we aimed to examine the impact on patients who had an operation on these positions. In this study, cases of upper and lower elective laparoscopic abdominal trendelenburg and reverse trendelenburg position hemodynamics, TAS and TOS values, the effects of postoperative pain in the shoulders and back views. After Ethics Committee approval and informed consent in writing of the patients, we began the study ages 18-65, ASA I and II, which was attended by 60 female cases. The patients were divided into two groups according to their position during operation. Ther wasn't any statistically difference between patient groups in terms of age, height and weight. There was no significant difference in terms of long positions (p>0.05). The duration of anesthesia and surgical in groups, these values in Group II were significantly higher (p0.05). But TOS II values are increase in Group I and II. This also suggests that oxidative stress increased in both of groups. However, TOS II values are significantly higher in Group II (p0.05). However TAS II and TOS II values, which are specified by using the OSİ2 values increased each groups. However, OSİ 2 results were significantly higher in Group II (p0.05). In this study, we researched the effects of postoperative shoulder and back pain according to patient position in surgery. We asked questions about postoperative shoulder and back pain postoperative 24.hours to patients in Group I and II. Group I patients were on trendelenburg position and Group II patients were on reverse trendelenburg position in surgery.