Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi sırasında endotrakeal tüp kaf basıncı değişiminin postoperatif faringolaringeal komplikasyonlara etkisi
- Tez No: 992262
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) sırasında cerrahi alanın daha rahat görüntülenmesini sağlamak amacıyla dik Trendelenburg pozisyonu ve pnömoperitonyum uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, hemodinamik ve solunumsal pek çok değişikliklere yol açtığı gibi endotrakeal tüp kaf basıncında da değişikliklere neden olabilmekte ve buna bağlı olarak faringolaringeal komplikasyonlarda artış da görülebilmektedir. Bu çalışmada RYLRP geçiren hastalarda dik Trendelenburg pozisyonunun ve pnömoperitonyumun endotrakeal tüp kaf basıncına etkisini ve faringolaringeal bulgulara etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastane Etik Kurul Onayı (23-7/3, 11.07.2023) ve hasta yazılı onamı alınmasının ardından genel anestezi altında elektif açık radikal prostatektomi ve RYLRP yapılacak her grupta 25 hasta olacak şekilde toplam 50 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalara standart ASA monitörizasyonu uygulandı ve kaf basıncı kaf manometresi ile takibe alındı. Hastalarınnın indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, pnömoperitonyum sonrası, pozisyon sonrası, perioperatif süreçte, supin sonrası, desuflasyon sonrası ve ekstübasyon sonrası hemodinamik ve solunumsal verileri kayıt altına alındı. Entübasyondan ekstübasyona kadar geçen zamanda endotrakeal tüp kaf basıncı ve pnömoperitonyum süresince intraabdominal basınç değerleri kaydedildi. Postoperatif 2. ve 24. saatte boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük ve disfaji açısından hastalar sorgulandı. Çalışmamızda RYLRP grubunda kaf basıncının, pnömoperitonyum sonrasında anlamlı arttığı, pozisyon sonrasında en yüksek düzeyine ulaştığı ve intraoperatif dönem süresince ilk değerine gore daha yüksek kaldığı görülmüştür (p<0,05). Açık radikal prostatektomi grubunda ise izlem süresince kaf basıncında artış görülmemiştir. Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi grubunda postoperatif faringolaringeal komplikasyon insidansı açık radikal prostatektomi grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Postoperatif 2. saatte boğaz ağrısı, disfaji, ses kısıklığı insidansı ve 24. saatte boğaz ağrısı ve disfaji insidansı RYLRP grubunda daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Çalışmamızda sonuç olarak, RYLRP'de pnömoperitonyum ve dik Trendelenburg pozisyonu nedeniyle endotrakeal tüp kaf basıncının arttığı ve faringolaringeal komplikasyon insidansının arttığı görülmektedir. Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi gibi özellikli vakalarda sürekli kaf basıncı monitörizasyonunun önemli olabileceğini ve rutin monitörizasyona dahil edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
During robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy, steep Trendelenburg position and pneumoperitoneum are applied to ensure better visualization of the surgical field. These practices can lead to numerous hemodynamic and respiratory changes, as well as alterations in endotracheal tube cuff pressure, potentially increasing the incidence of pharyngolaryngeal complications. This study aimed to investigate the effect of steep Trendelenburg position and pneumoperitoneum on endotracheal tube cuff pressure and pharyngolaryngeal symptoms in patients undergoing robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy. Following approval from the hospital ethics committee (23-7/3, 11.07.2023) and obtaining written informed consent from patients, 50 patients scheduled for elective open radical prostatectomy or robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy under general anesthesia were included in the study, with 25 patients in each group. Standard ASA monitoring was applied to all patients, and cuff pressure was monitored using a cuff manometer. Hemodynamic and respiratory parameters were recorded at the following time points: before induction, after induction, after pneumoperitoneum, after positioning, during the perioperative period, after returning to supine, after desufflation, and after extubation. Endotracheal tube cuff pressures and intra-abdominal pressures were monitored from intubation to extubation. Patients were evaluated at postoperative 2 and 24 hours for sore throat, hoarseness, cough, and dysphagia. In the robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy group, cuff pressure increased significantly after pneumoperitoneum, reached its peak after positioning, and remained high compared to the first value throughout the intraoperative period (p<0.05). No significant increase in cuff pressure was observed in the open prostatectomy group. The incidence of postoperative pharyngolaryngeal complications was significantly higher in the robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy group compared to the open prostatectomy group (p<0.05). Incidences of sore throat, dysphagia, and hoarseness at postoperative 2 hours and sore throat and dysphagia at 24 hours were also higher in the robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy group (p<0,05). In conclusion, our study showed that pneumoperitoneum and steep Trendelenburg position in robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy lead to increased endotracheal tube cuff pressure and a higher incidence of pharyngolaryngeal complications. Continuous cuff pressure monitoring may be important in such specialized procedures and should be considered as part of routine monitoring.