Üriner NGAL'in preeklampsi ve normal gebeliklerde karşılaştırılması ve preeklamptik gebelerde eşik değeri
Threshold value of urinary NGAL in pregnancies with preeclampsia and normal pregnancies
  1. Tez No: 508890
  2. Yazar: SEMRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEDİKBAŞI, UZMAN DENİZ KANBER AÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: NGAL, böbrek hasarını öngörmede sensitif bir belirteç olduğu kanıtlanmış, iskemi ve inflamasyon durumunda indüklenen bir akut faz proteinidir. Preeklampsi hipertansiyon ve proteinüriye inflamasyon ve yüksek antianjiojenik faktörlerin eşlik ettiği bir sendromdur. Biz bu çalışmada, endotel hasarında seviyeleri yükselen üriner NGAL' in preeklamptik hastalarda eşik değerini ve preeklampside konservatif izlem süresi, neonatal ve maternal prognozla üriner NGAL arasında ilişki olup olmadığını bulmayıamaçladık. Hastalar ve metod: Çalışmamız bir prospektif vaka-kontrol çalışmasıdır. Benzer yaş ve gebelik haftalarında, vücut kitle indeksleri benzer preeklamptik ve sağlıklı gebelerden idrar örnekleri alındı. Sağlıklı gebe grubu üriner NGAL ve hafif, şiddetli preeklamptik grup için üriner NGAL eşik değerleri hesaplandı. Üriner NGAL değerleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya 124 preeklamptik, 58 sağlıklı gebe dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: NGAL, an acute-phase protein, is highly induced in inflammatory conditions and ischemia and it has been proven as a sensitive biomarker for predicting kidney injury. Preeclampsia is a syndrome consist of hypertension and proteinuria with inflammation and high antiangiogenic factor levels. We investigated the optimal cut-off level for urinary NGAL in preeclamptic patients and the association between urinary NGAL levels at admission and the prognosis of the patients with preeclampsia. Patients and methods: A prospective case-control study was performed. Urine was collected from women with preeclampsia and normotensive controls matched for age, gestational age, and body mass index. Urinary NGAL concentrations were measured by specific enzyme-linked immunosorbent assay. Results: 124 patients and 58 healthy pregnant were included.