How do attachment, breastfeeding and bonding relate?
Bağlanma, emzirme ve anne-bebek bağı nasıl ilişkilidir?
  1. Tez No: 508900
  2. Yazar: SANDRA ARTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Emzirme, sadece bebeklerin sağlığı ve bağışıklığı açısından değil, anne-bebek bağlanması, ilişkisellik ve beyin gelişimi açısından da çok önemlidir. Daha önceki yapılan çalışmalar, ebeveynlerin kendi ebeveynleriyle kurdukları bağlanma şekilleri ve içsel çalışma modellerinin, kendi çocuklarıyla kurdukları etkileşimlerde etkili olduğunu ortaya koymuştur (Bowlby, 1988; Bretherton, 1985; Crittenden, 1992; Main, Kaplan, Cassidy & Cicchetti, 1991; Main, Kaplan & Cassidy, 1985; Sroufe & Fleeson, 1986). Emzirme, anne ve bebek arasındaki ilk etkileşimlerden biridir. Bu araştırma, geçmiş ilişkilerdeki paternlerin emzirme niyetlerine ve bebek ile kurulan bağa etkisine dikkat çekerek, anne ve bebek ruh sağlığı alanına destek olmayı amaçlar. Araştırmada, annelerin bağlanma şekilleri ve emzirme niyetleri arasında anlamlı bir sonuç bulunması beklenmiştir. Aynı zamanda, annelerin bağlanma şekilleri ve anne-çocuk bağlanma kalitesi arasında anlamlı bir sonuç bulunması beklenmenmiştir. Bu araştırmaya 0-3 yaş arası bebeği olan 1203 anne katılmıştır. Annelerin bağlanma şekli AAS-R (Revised Adult Attachment Scale) ile ölçülmüştür. Anne-bebek bağlanma kalitesi MAI (Maternal Attachment Inventory) ile saptanmıştır. Emzirme niyetleri ilgili bilgiler de emzirme envanteri aracılığıyla belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, bağlanma teorisiyle tutarlı olarak, emzirme niyetlerini ve anne-bebek bağlanmasını anlamak için annenin geçmişteki ilişki paternlerine bakmanın önemli olduğunu ortaya koymuştur. Annelerin bağlanma şekilleri ile emzirme niyetleri arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Annelerin bağlanma şekilleri ile anne-bebek bağlanma kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is not only beneficial for infants' health and immune system but is also crucial for bonding, communication and brain development. Previous research suggests that, parents' early experiences with their own attachment figures and their internal working models of attachment affect their parental sensitivity and the interactions they engage in with their own children (Bowlby, 1988; Bretherton, 1985; Crittenden, 1992; Main, Kaplan, Cassidy & Cicchetti, 1991; Main, Kaplan & Cassidy, 1985; Sroufe & Fleeson, 1986). Breastfeeding can be considered as one of the first interactions between the mother and the baby. This study aims to support mother and baby mental health by drawing attention to the importance of past relationship patterns on breastfeeding intentions and bonding quality with baby. The study has aimed to find a significant relationship between mother's attachment security and intentions in breastfeeding; as well as mother's attachment security and bonding quality with baby. This study has also aimed to have a significant positive relationship between mother's bonding quality with baby and breastfeeding intentions. The participants to the study were 1203 mothers that had a baby between ages 0-3. Mother's attachment security was assessed with AAS-R (Revised Adult Attachment Scale). MAI (Maternal Attachment Inventory) was used to measure mother's bonding quality with baby, and information about breastfeeding intentions were gathered through a breastfeeding questionnaire. The results of this study was consistent with the attachment theory and has shown that it is important to look at mother's past relationship patterns and their representations to understand breastfeeding intentions and mother to baby attachment. A significant relationship was found between mother's attachment security and intention in breastfeeding; as well as bonding quality with baby.