Erken Ortaçağ'da Hıristiyan toplulukların mağduriyeti
Narrating the victimhood of Christian communities in the Early Middle Ages
  1. Tez No: 508933
  2. Yazar: FERMUDE GÜLSEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
381'de resmi din ilan edilen Hıristiyanlık, dört yüz yıl boyunca Roma İmparatorluğu ile lavta yayı kadar gergin bir ilişki yaşamıştı. Şehitler Dönemi olarak bilinen bu süreçte Hıristiyanlar, Roma tarafından işkence gördüklerine dair pek çok yazı yazdılar. Aynı zamanda Romalı yazarların Hıristiyanlara karşı retoriği oldukça kuvvetliydi. Böylece mağduriyet kavramı temellenmeye başladı. Roma'nın bürokratik gücünü miras alarak Kilise yapısını kuran ruhban sınıfı Erken Ortaçağ boyunca bu mağduriyeti kavramsallaştırıp, araçsallaştırdı. Din şehitlerinin veya azizlerin hikâyeleri, Saatler Kitabı gibi araçlarla mağduriyet hissini topluma da işledi. Erken Ortaçağ, Roma hukuk ve devlet otoritesinin yok olduğu bir dönemdi. Bu dönemde Avrupa'ya kaos hakimdi. Seküler otoritenin yokluğu ya da güçsüzlüğü Avrupa'da yaşayan toplulukların mağdur olmalarına yol açmaktaydı. Aynı zamanda Avrupa'da Hıristiyanlaştırma süreci yaşanıyordu; Hıristiyan misyonerler paganların kiliseye katılması için çalışıyordu. Bu misyon Tanrı kelamını yaymak için yapılsa da uzun vadede Avrupa kimliğinin oluşumuna büyük bir katkı sağladı.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to draw a picture of the victimhood of Christian communities in the Early Middle Ages. This study contains two sides of Early Middle Ages: Religious and Secular. What were the incidents which this notion based itself on and from which drew its strength? Is it correct to define those incidents as true manifestations of Christian sufferings and considering the time and space. The socio-political landscape of the Early Middle Ages will accompany to this picture, in order to render the period, in which the notion“victimhood”was born, more apprehensible. This will be tackled by excluding any religious discussions to create a rather more secular approach to the Early Middle Ages. By so doing, apart from the theological side of the matter, the socio-political, cultural and economic conditions will be able to be investigated as well. This will allow us to furnish the study with all the necessary aspects to cover the birth and the development of the notion“victimhood”.