Kaynaştırma eğitimi programının öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarındaki mesleki yeterliliklerine etkisi
The effect of integration training program on the professional competencies of teachers about integration interventions
- Tez No: 509031
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı kaynaştırma eğitimi programının öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarındaki mesleki yeterliliklerine etkisini ortaya çıkarmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemle desenlenmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında öğretmenlerin kaynaştırma eğitimiyle ilgili bilgi yeterlik düzeylerinin anlaşılmasında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Kaynaştırma sınıfında çalışan 35 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, veriler Betimsel Analiz Tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise programın uygulanması ve değerlendirilmesinde, nicel araştırma desenlerinden Ön test Son Test Kontrol Gruplu Deneysel Desen kullanılmıştır. Kontrol ve deney grubunda toplam 126 öğretmen yer almıştır. Deney grubundaki 63 öğretmen için yarı yapılandırılmış görüşmelerden alınan bulgular dikkate alınarak Sarı ve Karaca (2018) tarafından geliştirilen 'Öğretmen İçin Kaynaştırma Yeterlik Eğitim Programı' uygulanmıştır. Yine Karaca ve Sarı (2018) tarafından geliştirilen 'Öğretmenler İçin Kaynaştırmayla İlgili Mesleki Yeterlik Gelişimi Ölçeğiyle' ilgili geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ölçeğin genel Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı .97.7 olarak ortaya çıkmıştır. Deney ve Kontrol grubundaki öğretmenlere geliştirilen ölçek ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programına girilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of inclusive education program on the professional competence of inclusive teachers' practices. The research was designed with a mixed method using quantitative research and qualitative research methods. In the first phase of the research, semi,-structured interview technique was used as a qualitative research method to be able to understand the level of knowledge and competencies of teachers practice in inclusive education. Semi- structured interviews were conducted with 35 teachers working in the inclusive class and the data were analyzed with using Descriptive Analysis Technique. In the second phase of the study, the experimental was designed pre-test and final test control group technique as one of the experimental methods was used in the application and evaluation of the program. A total of 126 teachers were included in the control and experimental group. For the 63 teachers in the experimental group, 'Teachers' Competency Training Program on Inclusion' developed by Sarı and Karaca (2018). Validity and reliability studies were carried out on the 'Professional Competency Scale for Teachers on Inclusion ' was applied as pre-test and post-test to the teachers who were selected experimental and control groups. The data were obtained from the scale via from control and experimental groups. The data collected were analysed with the help of the SPSS program.