Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarında rol alan sınıf öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirme durumları ile kaynaştırmaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes towards inclusion and observance of duties and responsibilities of primary school teachers in educational practices through inclusion
  1. Tez No: 588451
  2. Yazar: KADER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı kaynaştırma eğitiminde görev alan sınıf öğretmelerinin görev ve sorumlulukları ile kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nitel ve nicel verilerin bir arada kullanılmasına olanak sağlayan karma yöntem araştırmalarından olan çeşitleme deseni (eş zamanlı desen) kullanılmıştır. Araştırma Ağrı ili merkez ilçede görev alan sınıf öğretmenleri ve kaynaştırma eğitiminde görev alan sınıf öğretmenlerini kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında kaynaştırma eğitiminde görev alan 220 sınıf öğretmenine 22 sorudan ve 5 alt boyuttan oluşan bir tutum ölçeği uygulanırken 26 sınıf öğretmeniyle de yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında verileri analiz etmek için içerik analizi kullanılırken nicel verilerin analizinde veri analiz programında Frekans, Bağımsız t-Test, Mann-Whitney U, One Way-Anova ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 18 öğretmenin kaynaştırma öğrencisinin tespiti sürecine dâhil olamadığı, 14 öğretmenin sınıf içi uyarlama yapmadığı; yapılan uyarlamaların ise çeşitlilik göstermediği, 24 öğretmenin destek eğitim hizmetlerinden yararlanmadığı, 17 öğretmenin ilköğretim programında belirlenen amaçları uyarlamadığı, 20 öğretmenin sınıf içinde kullandığı yöntem ve tekniğin çeşitlilik göstermediği ve kaynaştırma öğrencisi için uyarlamadığı, 15 öğretmenin kaynaştırma öğrencisinin eğitsel ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek amacıyla uygulama yapmadığı, öğretmenlerin tamamının uzman desteğine başvurduğu, 19 öğretmenin ise uzman desteği olarak okul rehber öğretmeninden yararlandığı ve öğretmenlerin tamamına yakının ölçme değerlendirme sürecinde uygun uyarlamaları yapmadıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğretmenlerin kaynaştırmaya ilişkin tutumları ile medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the duties and responsibilities of the primary school teachers involved in inclusion education and their attitudes towards inclusion education. For this purpose, the concurrent design, one of the mixed-method designs, was used that allows the use of qualitative and quantitative data together. The research includes primary school teachers working in inclusion education in the central district of Ağrı. For this purpose, 220 primary school teachers who were involved in inclusive education in the 2018-2019 academic year were subjected to an attitude scale consisting of 22 questions and 5 sub-dimensions, while semi-structured interviews were conducted with 26 classroom teachers. While content analysis was used to analyze the qualitative data of the research, frequency analysis, Independent Samples T-Test, Mann-Whitney U, One Way-Anova and Kruskal-Wallis Tests were used in the analysis of quantitative data. According to the findings it was found that; i) 18 of the teachers were not involved in the process of identifying inclusive students, ii) 14 of the teachers did not make in-class adaptations; and the adaptations were not varied, iii) 24 of the teachers did not benefit from support education services, iv) 17 of the teachers did not adapt the objectives set in the primary education program, v) the methods and techniques used by 20 of the teachers in the classroom did not vary and did not adapt for the inclusive students, vi) 15 of the teachers did not perform any application to identify and eliminate the educational needs of inclusive students, vii) all teachers applied for expert support and 19 of the teachers used school guidance teacher as expert support, viii) almost all teachers did not make appropriate adaptations during the measurement and evaluation process. Besides, it was found that there was a statistically significant difference between the attitudes of the teachers towards inclusion and the variables of marital status, having a child, age and professional seniority of the teachers.