Rekürren aftöz stomatit olgularında insülin direncinin araştırılması
Investigation of insulin resistance in patients with recurrent aphtous stomatitis
- Tez No: 509083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Rekürrent aftöz stomatit, oral mukozada tekrarlayıcı karakterde ağrılı ülserasyonlarla karakterize, yaşam kalitesini etkileyen ve sık görülen bir antitedir. Etyopatogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte inflamatuar yanıtla ilişkili olduğu düşünülmektedir. İnsülin direnci de nadir bir tablo değildir ve benzer şekilde inflamatuar süreçlerle iliskilendirilmiştir. Bu çalışmamızda amaç, iki klinik tablo arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymak amacıyla, rekürren aftöz stomatit olgularında insülin direncinin görülme sıklığını araştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmamıza 50 rekürren aftöz stomatit hastası ve 40 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun tamamında açlık kan glukozu, insülin, HOMA IR, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), vitamine B12, ferritin ve folat düzeyleri ölçüldü. Bulgular: İnsülin, HOMA IR ve LDL seviyeleri hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p< 0.05). Vitamin B12, ferritin ve folat düzeylerinde ise önceki çalışmaların aksine her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda ortaya konulan veriler, rekürren aftöz stomatit ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi destekler nitelikteydi. Biz, rekürren aftöz stomatit olgularında, olası prediyabet durumunun saptanması için insülin direnci araştırılmasını öneriyoruz. Rekürren aftöz stomatit ve insülin direnci arasındaki ilişkinin ve bu ilişkinin patogenezinin daha açık şekilde ortaya konulması için daha geniş hasta popülasyonlarını içeren çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Insulin Resistance in Patients with Recurrent Aphtous Stomatitis Objective: Recurrent aphtous stomatitis (RAS) is a frequent and discomforting disorder present with recurrent painful oral mucosal ulcers. Even though the exact etiopathogenetic mechanism of the entity is still unknown, it is thought to be associated with inflamatory response. Insuline resistance is a metabolic condition that affect many people and is also thought to be related to inflamatory processes. The goal of this study is to investigate insuline resistance frequency in patients with RAS to understand probable relationship between two condition. Materials and Methods: The study involved 50 patients with RAS and 40 healthy volunteer control subjects. The parameters those measured for each individual were fasting blood glucose, Insuline, HOMA IR, high density lipoprotein (HDL), Low density lipoprotein (LDL), Vitamine B12, ferritine and folat.