Tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü, primer ve sekonder infertilite nedeni ile uterin septum rezeksiyonu yapılan olgularda operasyon sonrası gebelik sonuçlarının, hastanede kalış süresinin, operasyon sırasındaki komplikasyon oranının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of postoperative pregnancy outcomes, length of hospitalization, and intraoperative complication rate in cases undergoing uterine septum resection for recurrent pregnancy loss, primary and secondary infertility
  1. Tez No: 846705
  2. Yazar: ŞERİFE YAVUZ TAMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekrarlayan Gebelik Kaybı Öyküsü, Primer ve Sekonder İnfertilite Nedeni ile Uterin Septum Rezeksiyonu Yapılan Olgularda Operasyon Sonrası Gebelik Sonuçlarının, Hastanede Kalış Süresinin, Operasyon Sırasındaki Komplikasyon Oranının Retrospektif Olarak İncelenmesi" Tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü, primer ve sekonder infertilite nedeni ile histeroskopik uterin septum rezeksiyonu yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Operasyon öncesi ve sonrası gebelik sonuçlarının verileri değerlendirilerek, septum rezeksiyonunun gebe kalma ve gebelik sonuçları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Ocak 2016-Mart 2023 tarihleri arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde uterin septum tanısı alan ve histeroskopi işlemi gerçekleştirilen 125 hasta incelenmiştir. Bilgilerine ulaşılamayan ve kriterlerimizi karşılamayan hastalar çalışmadan çıkarıldı ve toplam 92 hasta üzerinde araştırma yapıldı. Histeroskopi, laparoskopi eşliğinde histeroskopi ve revizyon işlemi gerektiren hastalar belirlendi. Demografik bilgileri, operasyon öncesi ve sonrası gebelik verileri, operasyon sırasında olan komplikasyonlar, kanama miktarları, hastanede yatış süreleri veri formu olarak işlendi. Yapmış olduğumuz çalışmada, kliniğimizde kriterlerimize uyan 92 hasta ile değerlendirme yapılmıştır. Primer infertil olan 29(%31,5) hasta, sekonder infertil olan 56 (%60,9) hasta ve habitüel abortus öyküsü olan 7(%7,6) hasta belirlendi. Tüm grupların demografik özelliklerini incelediğimizde, total yaş ortalaması 28,64±5,81 olarak saptandı. Toplam 92 hastanın 90 tanesinde (%97,8) inkomplet septum, 2 tanesinde (%2,2) komplet septum saptandı. 92 hastadan 78(%84,8) tanesine diagnostik laparoskopi uygulanmış, 14 (%15,2) tanesine sadece histeroskopik işlem uygulanmış olarak tespit edildi. 92 hastanın 7 (%7,6) tanesine 2. seans operasyon uygulanmış izlendi. Gebe kalma oranı operasyon öncesi %68,4 (63 hasta) operasyon sonrası %66,3 saptanmış olup değişmemiş, canlı doğum oranı %27,2'den %50'ye artmış, abortus oranı %59,8'den %16,3'e düşmüş tespit edilmiş olup komplikasyon oranı düşük (%3,3) saptanmıştır. Doğum haftası ortalamasında artış gözlenmiştir. Histeroskopik septum insizyonu uygulaması kolay ve düşük morbidite oranına sahip olması nedeni ile günümüzde sık tercih edilen bir yöntemdir. Gözlemlediğimiz 12 ayda birçok hastada gebelik oluştuğunu, canlı gebelik oranının arttığını ve düşük sayısının düştüğünü tespit ettik. Uterin septum insizyonunun etkisini tek başına görebilmek için tedavisiz gözlem grubu ve septum insizyonu yapılan grubu içeren daha çok karşılaştırmalı prospektif randomize kontrollü çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
“Retrospective Investigation of Postoperative Pregnancy Outcomes, Length of Hospitalization, and Intraoperative Complication Rate in Cases Undergoing Uterine Septum Resection for Recurrent Pregnancy Loss, Primary and Secondary Infertility”Patients who underwent hysteroscopic uterine septum resection for recurrent pregnancy loss, primary and secondary infertility were retrospectively analyzed. We aimed to investigate the effects of septum resection on conception and pregnancy outcomes by evaluating preoperative and postoperative pregnancy outcome data. Between January 2016 and March 2023, 125 patients who were diagnosed with uterine septum and underwent hysteroscopy at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology were analyzed. Patients whose information could not be reached and who did not meet our criteria were excluded from the study and a total of 92 patients were studied. Patients requiring hysteroscopy, laparoscopy-guided hysteroscopy and revision procedures were identified. Demographic information, preoperative and postoperative pregnancy data, intraoperative complications, amount of bleeding, and duration of hospitalization were processed as data forms. In our study, 92 patients who met our criteria were evaluated in our clinic. There were 29 (31.5%) primary infertile patients, 56 (60.9%) secondary infertile patients and 7 (7.6%) patients with a history of habitual abortion. When we analyzed the demographic characteristics of all groups, the mean total age was 28.64±5.81 years. Of the 92 patients, 90 (97.8%) had incomplete septum and 2 (2.2%) had complete septum. 78 (84.8%) of 92 patients underwent diagnostic laparoscopy and 14 (15.2%) underwent only hysteroscopic procedure. 7 (7.6%) of 92 patients underwent a 2nd session operation. The pregnancy rate was 68.4% preoperatively (63 patients), 66.3% postoperatively and remained unchanged, the live birth rate increased from 27.2% to 50%, the abortion rate decreased from 59.8% to 16.3%, and the complication rate was low (3.3%). An increase was observed in the average birth week. Hysteroscopic septum incision is a frequently preferred method today because it is easy to perform and has a low morbidity rate. We found that pregnancy occurred in many patients in the 12 months we observed, the live pregnancy rate increased and the number of miscarriages decreased. In order to see the effect of uterine septum incision alone, more comparative prospective randomized controlled studies including the untreated observation group and the septum incision group are needed.