Sprint A-B-C antrenmanlarının, 12-13 yaş basketbolcularda sürati etkileyen hareket bileşenleri üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of sprint A-B-C training on the movement components that influence speed ability on 12-13 aged basketball players
  1. Tez No: 509198
  2. Yazar: BUSE ARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 12-13 yaş basketbolcularda uygulanan sprint A-B-C antrenmanlarının, sürati etkileyen hareket bileşenleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın araştırma grubunu (AG), basketbol oynayan, düzenli olarak basketbol antrenmanına ek olarak sprint ABC antrenmanı yapan 16 erkek sporcu oluşturmuştur. Basketbol grubunu (BG), basketbol oynayan, aynı yaş grubunda yine düzenli olarak basketbol antrenmanı yapan, ek antrenman yapmayan, 16 erkek sporcu, kontrol grubunu (KG) ise yine aynı yaş grubunda, düzenli spor yapmayan 16 erkek çocuk oluşturmuştur. AG ile 8 haftalık süreçte haftada 3 gün ve günde 45 dakika olmak üzere toplam 24 antrenman yapılmıştır. Antrenman öncesinde ve sonrasında üç gruba da illinois çeviklik testi, T-drill çeviklik testi, 505 çeviklik testi, 20 m ivmelenme (0-10 m, 10-20 m, 0-20 m) testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi, Kruskall Wallis varyans analizi, Wilcoxon testi, bağımlı örneklem t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, AG ve BG' nin t-drill çeviklik, illinois çeviklik, 505 çeviklik ve 20 m ivmelenme testinin 10-20 m aralığında koşulan sürelerin ön test ve son test değerleri arasında anlamlı fark bulunduğunu göstermiştir (p0.05). 10-20 m aralığında koşulan sürelerin yüzdesel gelişim değerlerinde, BG ile KG arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Çıkan sonuçlar, sekiz haftalık sprint A-B-C antrenmanlarının, sürati etkileyen bazı bileşenler üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of sprint A-B-C training on the movement components that influence speed ability on 12 to 13 years old basketball players. The study's research group (RG) were 16 male athletes who played basketball. They attended regularly to sprint ABC practices in addition to basketball training. Basketball group (BG) consisted of 16 male athletes who played basketball. They attended regular basketball training in the same age group but without additional training. The control group (CG) were 16 students in the same age group. They didn't participate in any regular training. A total of 24 training sessions were held with RG for three days a week and a 45 minutes session for 8 weeks. Three groups were applied for illinois agility test, T-drill agility test, 505 agility test, 20 m acceleration (0-10 m, 10-20 m, 0-20 m) test before and after training period. The data were analyzed by using one way ANOVA, Kruskal Wallis ANOVA, Wilcoxon test and paired samples t test. The results showed that there was a significant difference between the pre-test and post-test values of RG and BG of t-drill agility, illinois agility, 505 agility and 10 m to 20 m times of 20 m acceleration test (p 0.05). A significant difference was found between BG and CG in the percentage of developmental values of durations of 10-20 m (p 0.05). The results show that eight-week-sprint A-B-C training is effective on some movement components that influence speed ability.