KOBİ'lerin finans kaynaklarından devlet destekleri ve teşviklerinin KOBİ'lerin performansları üzerine etkileri (Adıyaman-Gaziantep yöresinde ankete dayalı bir değerlendirme)
SMEs financial sources by supports governmet and the effect of their supporting on SMEs performance (An assesment based on a survey at near to Adiyaman and Gaziantep)
- Tez No: 509197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ülkemizde KOBİ'lerin genel finansman kaynakları ve devlet tarafından KOBİ'lere sağlanan destekler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Devlet desteklerinin KOBİ'lerin performanslarına etkilerini ölçmek için Adıyaman ve Gaziantep illerinde faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki 168 işletmeye bir anket uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda, KOBİ'lerin finansman araç çeşitlerinden yeterince yararlanamadıkları ve devlet desteklerinden faydalanma oranı düşük olmasa da, beklenen seviyeye ulaşamadıkları görülmüştür. Ayrıca, devlet desteklerinin işletmenin performansları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, public financial resources of SMEs and subsidized to the SMEs by government have been explained in details. A survey application was made to 168 institutes where they are in Adıyaman and Gaziantep to assist government support's effect on SMEs performance. As a result of application, it has been observed that SMEs could not benefit enough from financial instruments. It wasn't been reached to an expecting level in spite of lacking support rate by government. Also it has been demonstrated that government supports have positive effect on the business.