Ankara ana kollektörleri: Eskişehir Yolu ve Sakıp Sabancı Bulvarı için makro trafik akım modelleri
Macro trafic flow models for ankara main collectors: Eskisehir Road and Sakip Sabanci Boulevard
- Tez No: 509211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Ankara kentiçi ana arterlerinde, Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlenen hız sınırını korumak ve trafiği düzenlemek için, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile araçlar kayıt altına alınmaktadır. KGYS sistemleri ile kaydedilen veriler, araçların geçtiği kesim ve şerit bilgisini, geçiş zamanını ve araç hızlarını içermektedir. Bu çalışmada; Ankara kentiçi ana arterlerinden Eskişehir Yolu ve Sakıp Sabancı Bulvarında; trafik akımının, trafik gelişmelerinin ve ilişkilerinin modellenmesi ve yol ağında kullanılabilecek model(ler) geliştirilmesi konusunda analizler yapılmıştır. KGYS sisteminden alınan veriler her kesim, yön ve şerit için yıllık, mevsimsel, çeyrek dönem, aylık ve haftanın günleri gibi farklı zaman dilimlerinde, 5 ve 15 dakikalık aralıklara göre tasnif edilmiştir. Tasnif edilen veriler kullanılarak her bir yön ve şerit için farklı zaman kategorilerinde 5 ve 15 dakikalık Zirve Saat Faktörleri hesap edilmiş ve bunlar arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Yıllık ve hafta günleri bazında 5 dakikalık trafik dağılımları hesaplanmış olup, trafiğin gün içerisindeki değişimi ortaya konulmuştur. Ayrıca bu verilerden türetilen akım, yoğunluk ve ortalama hız değerleri ile, bunlar arasındaki ilişkilerin literatürde kullanılan modellere uygunluğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In main arteries of Ankara city, vehicles are registered in order to keep the speed limit which is determined by Ankara Transportation Coordination Center (KGYS) and to arrange traffic with Urban Security Management System (UKOME). The data which are recorded by KGYS system includes the cutting and lane information passed by the vehicles, the transit time of the vehicles and their speeds. In this study, analyses that are related with the road of Eskişehir which is the main arteries of Ankara and also for Sakıp Sabancı boulevard were made on the modeling of traffic flow, traffic developments and their relations, and model (s) that can be used for road network. The data from KGYS system is sorted according to intervals of 5 and 15 minutes for each cut, direction and lane in different time periods such as annual, seasonal, quarterly, monthly and weekly dates. Using the sorted data such as 5 and 15 minutes Peak Hour Factors were calculated for each direction and lane in different time categories and the relationship between them was evaluated. On the basis of annual and week days' 5-minutes traffic distributions were calculated, and the change of the traffic for a day was revealed. In addition, density and average velocity values derived from these data and their appropriateness with the models used in the literature have been examined.