Mısır tanesinde ham selüloz için nır kalibrasyonu oluşturulması
Nir calibration for crude cellulose in corn
  1. Tez No: 509224
  2. Yazar: ALİ METEHAN ÇULFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SADİ ÇETİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yapılan bu çalışmada; Türkiye'nin belli coğrafi bölgelerinde üretilmiş olan mısır tanelerinin ham selüloz analiz değerlerinin tespit edilmesinde ilk kez NIR kalibrasyonu oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, ülkemizin 7 il bölgesinden alınan toplamda 320 mısır numunesi alınmıştır. Öğütülen mısır numunelerinin hepsinden ayrı ayrı spektralar toplanmıştır. Çalışmanın devamında da Soxhlet-Henkel referans analizleri yürütülen mısır numuneleri için kalibrasyon çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen kalibrasyon neticesinde kalibrasyon setinin r=0.6853; r2= 0.4696 tespit edilmiş ve Standart Sapma =0.4917şeklinde bulunmuştur. Validasyon setinde ise r=0.5894; r2= 0.3474 Standart Sapma = 0.5142 değerleri bulunmuştur. Kalibrasyon aralığı 1.966 olduğunda, validasyon aralığı 2.044 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Ülkemizin 7 il bölgesinden alınan numunelerde yapılan bu çalışmada geniş ham selüloz içeriği varyasyonuna sahip tane mısırlar için FT-NIR cihazında 500 veya daha fazla numune ile yapılacak çalışılmalar daha doğru kalibrasyon değerleri oluşturulabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of crude fiber of not only the value of the corn grains produced in all regions of Turkey NIR calibration is intended to establish for the first time. Within this scope, a total of 320 corn samples taken from 7 regions of our country were taken. Spectra were collected separately from all of the ground corn samples. Calibration studies were carried out for the corn samples for which the Soxhlet-Henkel reference analysis was carried out. As a result of the obtained calibration, calibration set r = 0.6853; r2 = 0.4696 and Standard Deviation = 0.4917. In the case of the hydration set r = 0.5894; r2 = 0.3474 Standard Deviation = 0.5142 values were found. When the calibration interval is 1.966, the validation interval is determined to be 2.044. As a result; In this study on samples from 7 regions of our country, it has been shown that satisfactory calibrations can be produced by working on 500 or more samples in FT-NIR for grain corns having a wide variation in raw cellulose content.