Farklı ayak postür indeksi'ne sahip sporcuların ayak bileği kuvvet, mobilite, esneklik ve plantar basınç değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of ankle strenght, mobility, flexibility and plantar pressure values of athletes who has different foot posture index
- Tez No: 509234
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada farklı Ayak Postür İndeksi'ne sahip, farklı branşlardaki sporcuların, ayak bileği kuvvet, mobilite, esneklik ve plantar basınç değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza ayak supinasyonu olan 16 sporcu (yaş:20.88±2.06), nötral ayağı olan 36 sporcu (yaş:21.22±2.47), ayak pronasyonu olan 18 sporcu (yaş:21.89±3.63) dahil edilmiştir. Sporcuların Ayak Postür İndeksi uygulanarak ayak postürleri belirlenmiş, gonyometre kullanılarak ayak bileği eklem hareket açıklıkları ölçülmüş, gonyometre ve mezura kullanılarak kas esneklikleri ölçülmüş, Isomed2000 (D&R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) marka izokinetik dinamometre kullanılarak ayak bileği kas kuvvetleri ölçülmüş ve EMED-XL (Novel gmbh, Almanya) marka plantar basınç ölçüm cihazı ile statik ve dinamik plantar basınç ölçümleri yapılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenler bakımından gruplar, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile normal dağılım göstermeyen değişkenler bakımından ise Kruskal Wallis testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the ankle strenght, mobility, flexibility and plantar pressure values of athletes in different branches with different Foot Posture Index. Sixteen athletes with foot supination (age: 20.88 ± 2.06), 36 athletes with neutral feet (age: 21.22 ± 2.47), and 18 athletes with foot pronation (age: 21.89 ± 3.63) were included in the study. Foot postures were determined using Foot Posture Index, range of motion of ankle were measured with goniometer, muscle flexibility were measured with goniometer and tape measure, ankle muscle strengths were measured using Isomed2000 (D & R Ferstl GmbH, Hemau, Germany) isokinetic dynamometer and plantar pressure, static and dynamic, were measured with EMED-XL (dorsiflexion) Novel GmbH, Germany). In terms of normal distribution, the groups were compared with one way variance analysis (ANOVA) and Kruskal Wallis test with respect to the variables with no normal distribution.